REKLAMA

Andrzej Duda chce bardziej dbać o polskość za granicą kraju

  • Autor: PAP/GP
  • 18 marca 2016 19:16
Andrzej Duda chce bardziej dbać o polskość za granicą kraju Andrzej Duda w czasie wizyty na Węgrzech. (fot.:twitter.com/prezydentpl)

• Dbanie o polskość za granicą to dbanie o Polskę i budowa siły naszego kraju - powiedział w piątek (18 marca) prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w ambasadzie RP w Budapeszcie.
• Prezydent odznaczył kilkanaście osób za działania na rzecz węgierskiej Polonii, rozwijanie współpracy i przyjaznych stosunków między Polską i Węgrami.

- Utrzymywanie więzi, a w ten sposób także i budowanie poczucia wspólnoty, polskości będących naszą wielką sprawą, jest dla mnie ogromnie ważne z uwagi na misję, którą powierzyli mi Polacy - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że każda z odznaczonych osób wniosła ogromny wkład w dbanie o Polaków i polskość na Węgrzech.

- To oznacza także dbanie o Polskę oraz budowanie siły naszego kraju także w przestrzeni międzynarodowej - ocenił.

Andrzej Duda mówił, że odznaczeni pracują społecznie, z potrzeby serca i ducha, z poczucia więzi i korzeni narodowych. Prezydent prosił przedstawicieli Polonii o dalszą pracę na rzecz Polski, dziękował za dotychczasowe starania.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP odznaczeni zostali Eugeniusz Korek - twórca sobotnich szkół nauczających języka polskiego i Bela Kriston - promotor polskiego jazzu i polskiej kultury na Węgrzech. Pozostałe osoby otrzymały Złote Krzyże Zasługi.

Przeczytaj: Andrzej Duda w Budapeszcie o Rosji

Wcześniej podczas spotkania z polskimi przedsiębiorcami prezydent Duda mówił, że ze strony węgierskiej otrzymał jednoznaczny sygnał o chęci zacieśniania współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Podkreślał, że podstawą rozwoju biznesowego i turystycznego jest m.in. dobra infrastruktura komunikacyjna. O współpracy w tym zakresie polski prezydent rozmawiał w piątek z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Para prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz prezydent Węgier z małżonką wzięli udział w otwarciu wystawy zatytułowanej "Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu" w Muzeum Historii Budapesztu.

W sobotę polska para prezydencka weźmie udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Parlamenty obu krajów rok 2016 ustanowiły rokiem solidarności Polski i Węgier w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego z 1956 roku.

W sobotę Andrzej Duda spotka się też m.in. z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • kaczka 2016-03-19 17:31:18
    jak chce prowadzić misje to powinien zostać księdzem misjonarzem a nie prezydetemREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA