REKLAMA

Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Kamińskiego. Sprawę komentuje Borys Budka, Beata Mazurek i Jan Grabiec

  • Autor: MIW
  • 31 maja 2017 17:33
Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Kamińskiego. Sprawę komentuje Borys Budka, Beata Mazurek i Jan Grabiec Orzeczenie SN będzie stanowiło pretekst do kolejnego ataku PiS na niezależne sądy – ocenił Borys Budka. ( fot. Facebook)

Prezydent Andrzej Duda nie miał prawa ułaskawić w 2015 roku Mariusza Kamińskiego oraz innych osób z kierownictwa CBA – orzekł dziś (31.05) Sąd Najwyższy. Przypomniał zarazem, że prawo łaski może zostać zastosowane przez prezydenta tylko wobec osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. W tym zaś przypadku taki wyrok w ogóle nie zapadł. Jak można się było domyślić orzeczenie SN natychmiast wywołało falę komentarzy ze strony polityków z obu stron sceny politycznej.

Na twitterowym koncie Nowoczesnej pojawiła się sugestia, że ministrowie Kamiński i Wąsik powinni natychmiast podać się do dymisji i „poza rządem czekać na wyroki w swoich sprawach”.

- Dla ratowania PiS-owskich "kolesi" #PAD gotów jest zbesztać przepisy Konstytucji – grzmiał z kolei poseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Brejza. O łamaniu Konstytucji przez Andrzeja Dudę napisał także Borys Budka, minister sprawiedliwości w rządzie Ewy Kopacz.

- Nie ma podstaw prawnych, aby SN zajmował się sprawami dotyczącymi Prezydenta. W naszej ocenie SN przekroczył swoje kompetencje i nadużył uprawnień. Tą sprawą powinien zająć się TK, nie SN – tak z kolei na orzeczenie Sądu zareagowała rzeczniczka PiS-u, Beata Mazurek. W podobny sposób sprawę komentował prawicowy publicysta, Samuel Pereira.

- Sąd Najwyższy - podważając konstytucyjne uprawnienia prezydenta - w sposób pozakonstytucyjny próbuje zmieniać konstytucję. Sąd Najwyższy, wbrew obowiązującemu prawu i konstytucji stawia się ponad Prezydentem RP i Trybunałem Konstytucyjnym. Kiedy manifestacja KOD? – napisał na twitterze.

- Obawiam się, że dzisiejsze orzeczenie #SądNajwyższy będzie stanowiło pretekst do kolejnego ataku PiS na niezależne sądy – ocenił Borys Budka

- Teraz już wiadomo po co PiS chce przejąć sądy: wyroki mają zapadać na Nowogrodzkiej. Zwłaszcza te dotyczące przestępstw polityków PiS – dodał Jan Grabiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szoł 2017-06-01 11:26:57
    Komentarze pisowskie nie mają się nijak do prawa, to są ich zwykłe dywagacje niczym nie poparte.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA