REKLAMA

Andrzej Duda podpisał ustawę o kombatantach - będą mieli prawo do noszenia munduru

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lutego 2017 20:14
Andrzej Duda podpisał ustawę o kombatantach - będą mieli prawo do noszenia munduru Prezydent Andrzej Duda (Fot. twitter)

Prawo do noszenia munduru wraz z oznakami stopni wojskowych zapewnia członkom Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej nowelizacja ustawy o kombatantach, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Przyznanie weteranom prawa do otrzymania i noszenia ubioru mundurowego wraz z oznakami stopni wojskowych, ma być wyrazem uznania dla ich niezłomnej postawy i zasług w walce o niepodległość Polski. W ten sposób uhonorowani zostaną członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, tj. m.in. Żołnierze Wyklęci, powstańcy warszawscy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - zakłada nowelizacja.

Czytaj też: Andrzej Duda: Państwo elit nie jest państwem obywatelskim

Zgodnie z przepisami, każdy członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej będzie mógł jednorazowo, bezpłatnie otrzymać mundur na własność i nosić go w określonych sytuacjach wraz z oznakami stopni wojskowych. Ubiór mundurowy będzie wydawany na wniosek członka korpusu, złożony do wojskowego komendanta uzupełnień.

Elementy ubioru mundurowego, okoliczności i sposób jego noszenia wraz z oznakami stopni wojskowych oraz jego wzór określi w rozporządzeniu minister obrony narodowej. Ubiór mundurowy kombatantów będzie się różnić od umundurowania używanego przez Siły Zbrojne RP.

Wydatki na pokrycie kosztów związanych z wydawaniem ubiorów mundurowych poniesie budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra obrony narodowej. Analiza wykazała, że o prawo do umundurowania będzie miało ok. 8 tys. weteranów, szacuje się, że 3 tys. z nich wystąpi o mundur. Przewiduje się, że koszt umundurowania jednego weterana to ok. 3 tys.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA