REKLAMA

Andrzej Duda: Polacy przyzwyczają się do zakazu handlu w niedzielę

  • Autor: PAP/AT
  • 07 listopada 2017 12:59
Andrzej Duda: Polacy przyzwyczają się do zakazu handlu w niedzielę Polacy się przyzwyczają i dojdą do wniosku, że zakupy można zrobić w innym dniu, chociażby w sobotę - powiedział prezydent (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Jakub Szymczuk)

Polacy są przyzwyczajeni do robienia zakupów w niedzielę. Ale jestem przekonany, że jeżeli zakaz handlu w niedzielę będzie i w związku z tym sklepy będą zamknięte, to po pewnym czasie Polacy się przyzwyczają i dojdą do wniosku, że nie ma w tym nic złego - powiedział prezydent Andrzej Duda.

• Niedziela powinna być dniem wolnym od pracy - powiedział prezydent.

• Pamiętajmy, że w tych sklepach pracują ludzie - zaznaczył.

• W jego ocenie to kwestia przyzwyczajenia i jeżeli zakaz handlu w niedzielę zacznie obowiązywać, to po pewnym czasie Polacy się do niego przyzwyczają.

"Jestem za tym, żeby niedziela była dniem wolnym od pracy" - podkreślił prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja. Dopytywany nie doprecyzował, czy jego zdaniem zakaz handlu powinien obowiązywać w każdą, czy co drugą niedzielę - jak przewiduje obecna wersja projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta.

"Jest u nas w Polsce pewne przyzwyczajenie. Ludzie przyzwyczaili się, że wszystko jest otwarte w niedzielę" - powiedział. "Ale pamiętajmy, że w tych sklepach pracują ludzie" - dodał prezydent.

Według niego dzisiaj Polacy są przyzwyczajeni do robienia zakupów w niedzielę. "Ale ja jestem przekonany, że jeżeli takie rozwiązanie prawne zostanie wprowadzone, że ten zakaz handlu w niedzielę będzie i w związku z tym sklepy będą zamknięte, to po pewnym czasie Polacy się przyzwyczają i dojdą do wniosku, że nie ma w tym nic złego, że te zakupy można zrobić w innym dniu, chociażby w sobotę, która dla większości jest wolna" - podkreślił prezydent.

Czytaj też: Duda o zakazie handlu: Czujemy się oszukani przez rząd

Jak mówił, ludzie chcą mieć niedzielę wolną. "Robią to, co im każe pracodawca. Uważają, że to są ich obowiązki pracownicze, ale gdyby mogli wybrać, to chcieliby mieć niedzielę wolną, żeby ją spędzić z rodziną" - zaznaczył Duda.

"To jest kwestia wzajemnego szacunku pomiędzy nami jako obywatelami, jako członkami społeczeństwa. Powinniśmy uszanować wolę tych, którzy - powiedzmy otwarcie - nie muszą pracować w niedzielę" - podkreślił prezydent.

Pod koniec października sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

Projekt przewiduje wejście w życie ustawy 1 stycznia 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Policzmy Głosy 2017-11-08 10:43:59
    Do Kajot: Niestety dla Andrzeja Dudy jest on prezydentem tych wszystkich kanalii i zdradzieckich mord nawet jeżeli tego nie chce. I ma prawo takie samo jak np prezydent pożal się Boże człowiek służb WSI niejaki Bronek Komorowski do wypowiadania się na każdy temat.
  • Kajot 2017-11-08 10:13:21
    Panie Adrianie, nie ma pan prawa wypowiadać się w imieniu Polaków. Przynajmniej nie w imieniu "zdradzieckich mord" z gorszego sortu.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA