REKLAMA

Andrzej Duda spotka się z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa

 • Autor: PAP/MIW
 • 23 lipca 2017 11:44
Andrzej Duda spotka się z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Prezydent Andrzej Duda spotka się z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. (fot.Maciej Biedrzycki / KPRP)

Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek (24.07) z przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Tego dnia prezydent ma też zaplanowane rozmowy z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.

• Jak zaznaczył prezydencki minister Krzysztof Szczerski prezydent odpowiedział na chęć rozmowy wyrażoną przez szefa KRS, ponieważ "jest otwarty na dyskusję merytoryczną na temat reformy sądownictwa".

• Celem poniedziałkowych spotkań - dodał prezydencki minister - jest umożliwienie wszystkim stronom przedstawienia swoich argumentów w tej sprawie.

• W ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego, zaproponowane zmiany w sądownictwie doprowadzą do zerwania ciągłości władzy państwowej, w tym władzy sądowniczej.

Według rzecznika prasowego KRS sędziego Waldemara Żurka sędzia Zawistowski został zaproszony na spotkanie w Pałacu Prezydenckim na godz. 12. Rzecznik zapowiedział, że o godz. 14 lub nieco później w siedzibie Krajowej Rady Sadownictwa odbędzie się konferencja prasowa po tym spotkaniu.

W piątek (21.07) informowano, że w poniedziałek o godz. 11. odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Prośbę o spotkanie wystosowała do prezydenta w piątek pierwsza prezes SN. Zaapelowała też "o podjęcie spokojnej oraz merytorycznej dyskusji nad kształtem wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

W liście, opublikowanym wtedy na stronach Sądu Najwyższego, Gersdorf zwróciła się do Dudy: "proszę o poszanowanie urzędu, jaki jeszcze pełnię".

- Te dramatyczne słowa kieruję do Pana w niemniej dramatycznej chwili dla historii Polski - napisała.

W ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego, zaproponowane zmiany w sądownictwie - oczekujące na podpis prezydenta zmiany ustaw o sądach powszechnych i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowa ustawa o SN są jednoznacznie sprzeczne z wolą narodu, wyrażoną w konstytucji doprowadzą do zerwania ciągłości władzy państwowej, w tym władzy sądowniczej. Uchwalenie ustawy o SN odbyło się przy protestach opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Wywołało to demonstracje na ulicach wielu miast, w Warszawie pikietowano m.in. Pałac Prezydencki. Apelowano do prezydenta, by zawetował trzy ustawy: o KRS, ustroju sądów powszechnych, ustawę o SN. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • prawica 2017-07-23 16:33:16
  Do !!!: Morze znaczy się wiele wody, co nastąpi na Świętego czyli nigdy!!! Niewolnicy bez żadnych praw!
 • !!! 2017-07-23 15:53:28
  Ciemnogród zwany" Ludem " ma większe prawa jak Pan jednojajeczny zakłada, 4 lata bezprawia Parlamentarnego w Polsce Rydzyk namścił w imię najwyższego, lecz co Bóg dał "Naród" Suweren morze ukrócić.
 • Chełmianin N 2017-07-23 14:18:51
  ZOSTAŁO DWA LATA!!! Propaganda nierzetelna, broni i wybiela Pana, a myślący wie, że robola traktują jak tumana. Ludzki Pan, stale powiada, że został wybrany i się zgadza, ale za błędy, władza odpowiada, a za to, co się dzieje - suweren nie odpowiada bo wyborca nie wiedział, jakie Pan miał plany? Ludki uwierzyli, iż niejasne prawo się naprawi, a dziś się okazuje, iż władza luki wykorzystuje i wobec biednych - widzimisię własne stosuje. Morał! Przestańcie prawo łamać i lud ścigać, za abonament - ludzi od opłat zwolnionych!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA