REKLAMA

Andrzej Duda w połowie września przedstawi projekty ustaw o KRS i SN

  • Autor: MIW
  • 06 września 2017 07:41
Andrzej Duda w połowie września przedstawi projekty ustaw o KRS i SN Prezydent Andrzej Duda niebawem ma przedstawić projekty ustawo o KRS i SN (fot. twitter.com)

Co najmniej dwa niezależne ośrodki pracują nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym - donosi RMF FM. Efekty tych prac mają zostać zaprezentowane w połowie września. Z ustaleń dziennikarzy stacji wynika, że przygotowywane projekty zakładają wzmocnienie pozycji prezydenta i przekazanie mu części uprawnień, które w zawetowanych w lipcu poselskich projektach przypisano ministrowi sprawiedliwości.

Przy wyborze sędziów do KRS konieczne będzie uzyskanie większości 3/5 w Sejmie, ale w razie gdy takowej nie uda się zgromadzić, to właśnie prezydent (a także Senat) będzie mógł przedstawić własnych kandydatów.

Zdaniem RMF Sąd Najwyższy w części spraw stanie się trzecią instancją, a prawo wniesienia kasacji nadzwyczajnej otrzyma m.in. prezydent, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Prokurator Generalny.

Z projektu ustawy o SN zniknąć ma natomiast kontrowersyjny zapis o tym, że jego dotychczasowi sędziowie automatycznie przechodzą w stan spoczynku. To właśnie on był jednym z tych punktów poselskiej propozycji, którą w lipcu atakowano najmocniej zarzucając jej niekonstytucyjność.

Według stacji prace nad oboma ustawami toczą się bez współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, choć - jak twierdzi RMF - ze strony otoczenia prezydenta podejmowane były próby kontaktu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA