REKLAMA

Andrzej Duda: Warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę

 • Autor: PAP/JS
 • 12 marca 2018 23:14
Andrzej Duda: Warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry (Dolnośląskie) nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Na tym polega istota wolności, niepodległości i suwerenności, że to my sami decydujemy o sobie i decydujemy o swoim państwem; dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę - powiedział w Kamiennej Górze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry (Dolnośląskie) nawiązał m.in. do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Apelował do dyrektorów szkół i przedszkoli, by rozmawiali ze swoimi uczniami o niepodległości Polski. "Chciałbym, żeby uczniowie szukali w swoich rodzinach wspomnienia z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości" - podkreślił.

"Nasi pradziadkowie odzyskali nieodległość Polski dla nas" - oświadczył. "Dzięki nim, i później dzięki naszej determinacji żądania tego, że chcemy mieć państwo suwerenne, wolne, niepodległe, udało się także obalić komunistów" - wskazał prezydent.

"I dzisiaj mamy rzeczywiście suwerenną, niepodległą Polskę, która - wierzę w to - będzie państwem, w którym będzie nam się żyło coraz lepiej. W związku z tym mówcie o tym dzieciom" - apelował Andrzej Duda.

"Bo często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. (...) To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów. Jak Polska wtedy, pod koniec osiemnastego wieku, swoją niepodległość straciła i zniknęła z mapy. Też byli tacy, którzy mówili: a może to lepiej, swary się wreszcie skończą, te rokosze, te wszystkie insurekcje, wojny, awantury, konfederacje, wreszcie będzie święty spokój" - mówił prezydent.

Według niego wszyscy ci "wkrótce się zorientowali, że wojny są dalej, awantury są dalej, tylko my nie mamy już żadnego wpływu i nie decydujemy o sobie, bo teraz gdzieś daleko, w odległych stolicach, decyduje się o naszych sprawach, to tam zabiera się pieniądze, które my wypracowujemy i tak naprawdę pracujemy na rachunek innych".

"To jest własne państwo, że czujesz, że pracujesz w nim na własny rachunek, że czujesz, że ty właśnie budujesz tutaj swoją ojczyznę, że to jest twoja przyszłość, że w twoich rękach jest decyzja, że ty przesądzasz o tym, kto będzie rządził a kto nie. I na tym polega istota wolności i niepodległości i suwerenności, że to ty sam decydujesz o sobie i decydujesz o swoim państwem i dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę" - podkreślił prezydent.

Dodał, że warto pracować dla swojego państwa i płacić dla niego podatki. "Warto wspierać tych, którzy nim dobrze rządzą i dlatego dziękuje, że dziś tu jesteście" - mówił prezydent do mieszkańców Kamiennej Góry.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • WoWa 2018-03-16 13:11:14
  Panie Prezydencie czy wyobraża Pan sobie zwyczajną rodzinę (ojciec, mama i 3 dzieci) w której każdy z osobna będzie bronił swojej niepodległości i suwerenności w Pański wydaniu. To będzie piekło a nie rodzina. Tak samo jest w naszej wspólnocie europejskiej. Też można łatwo z tego zrobić piekło. Na szczęście większość członków UE nie stosuje się do Pańskiej wizji wspólnoty.
 • Cyborg28 2018-03-13 12:05:53
  Zanim uwaga, najpierw cytata: "Na tym polega istota wolności, niepodległości i suwerenności, że to my sami decydujemy o sobie i decydujemy o swoim państwem; dlatego warto niepodległości i suwerenności bronić za każdą cenę - powiedział w Kamiennej Górze prezydent Andrzej Duda." Poznając wypowiedzi pana prezydenta zacząłem się niepokoić o to, czy I obywatel III RP sam ma dostateczną wiedzę z historii polskiej i czy ma fachowego doradcę z tej dziedziny, np. prof. J. R. Nowaka? Zacytowana definicja z zakresu prawa wskazuje, że I Obywatel III R P definicję zna, ale - być może pod wpływem przemęczenia wygłaszaniem zbyt wielkiej ilości przemówień i podróży - nie kojarzy ją z rzeczywistością. Po pierwsze - wskutek przyjęcia Traktatów Lizbońskich III R P nie jest niepodległa i suwerenna, bo zobowiązała się do przestrzegania pierwszeństwa prawa unijnego nad polskim. Po drugie - fakt dopasowywania prawa o IPN do woli pani ambasador państwa położonego na Środkowym Wschodzie, wskazuje, że jest nawet gorzej.
 • Anna KLZ 2018-03-13 11:36:44
  [....] że warto pracować dla swojego państwa i płacić dla niego podatki. "Warto wspierać tych, którzy nim dobrze rządzą i dlatego dziękuje, że dziś tu jesteście" - mówił prezydent do mieszkańców Kamiennej Góry. wspierając oczekuję SPRAWIEDLIWOSCI zgodnie z deklaracjami. dokumentacja z pewnością znajduje się w Kancelarii Premiera i Prezydenta RPREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA