REKLAMA

Andrzej Duda wetuje dwie ustawy o sądach. PO chce trzeciego weta

  • Autor: PAP/GP
  • 24 lipca 2017 12:05
Andrzej Duda wetuje dwie ustawy o sądach. PO chce trzeciego weta Tłumy od kilku dni naciskały pod sądami na prezydenta. (fot.:PO/twitter.com)

- Apelujemy o trzecie weto - do nowelizacji ustawy o sądach powszechnych - oświadczyli w poniedziałek posłowie PO: Andrzej Halicki i Mariusz Witczak.

Andrzej Duda, informując o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, zapowiedział jednocześnie, że w ciągu dwóch miesięcy przygotuje nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS, być może przy pomocy ekspertów. Prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński poinformował natomiast w poniedziałek, że Duda podpisze nowelę ustawy o ustroju sądów powszechnych.

- Dwa weta prezydenckie to nie trzy. Liczymy, że także w kwestii ustawy o sądach powszechnych trzecie weto powinno być konsekwencją tego, co spowodowało ogłoszenie dwóch pierwszych - podkreślił Andrzej Halicki na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wyraził jednocześnie żal, iż prezydent nie wykazał podobnej determinacji w sprawie uchwalanych wcześniej ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. - Bylibyśmy w trochę lepszej rzeczywistości - zaznaczył poseł PO.

Mariusz Witczak przekonywał, że tylko trzecie weto pozwoli na zachowanie niezależności sądów w Polsce. - Z tego względu gorący apel o to, by jednak prezydent zdecydował się zawetować tę trzecią ustawę - powiedział polityk.

Politycy Platformy podziękowali też protestującym od ponad tygodnia w całym kraju i za granicą Polakom.

- Polacy udaremnili Jarosławowi Kaczyńskiemu zamach stanu - podkreślił Witczak. Ocenił jednocześnie, że decyzja Dudy to klęska prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA