REKLAMA

Andrzej Duda: wizyta Trumpa buduje prestiż Polski

  • Autor: pt/pap
  • 18 czerwca 2017 20:35
Andrzej Duda: wizyta Trumpa buduje prestiż Polski Andrzej Duda (fot.prezydent.pl)

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w czasie szczytu prezydentów państw inicjatyw Trójmorza podnosi prestiż Polski - ocenił w nadanej w niedziele rozmowie w telewizji Republika prezydent Andrzej Duda.

"Ja przede wszystkim postrzegam to tak i mnie to bardzo cieszy, że pan prezydent Donald Trump jak gdyby widzi wagę tej współpracy w Europie środkowej" - powiedział Duda. Dodał, że spotkanie Trójmorza pokazuje, że państwa regionu "umieją ze sobą współdziałać, a to jest cenne w przestrzeni międzynarodowej".

Wyraził przekonanie, ze wizyta Trumpa "buduje prestiż Polski jako państwa tej części Europy, dużego państwa europejskiego".

Zwrócił uwagę, że region Trójmorza to zarazem "wschodnia flanka NATO i miejsce, gdzie dzisiaj Stany Zjednoczone przysyłają swoich żołnierzy".

Podkreślił, że prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu bardzo zależało na budowie więzi między państwami Europy środkowej i przyciąganiu kolejnych państw europejskich bliżej UE. Wskazał w tym kontekście na Gruzję i Ukrainę.

"Jeżeli chodzi o Trójmorze, to jest to obecnie przede wszystkim współpraca państw UE i to jest element najistotniejszy" - zaznaczył.

"My stawiamy sobie kilka celów, ale pierwszym zasadniczym jest rozwój infrastruktury, który w efekcie ma się przełożyć na rozwój możliwości współpracy biznesowej. Bo sprawniejsza komunikacja to większe możliwości rozwojowe. Chcemy budować drogi, które będą łączyły nasze państwa, rozwijać sieci kolejowe; chcemy rozwijać również infrastrukturę energetyczną" - mówił prezydent.

Wymienił tu planowaną budowę na wyspie Krk w Chorwacji terminalu skroplonego gazu, który z gazoportem w Świnoujściu utworzyłby "korytarz energetyczny północ-południe", który byłby realizacją celów polityki spójności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Trump+ Narciarz. 2017-06-18 22:04:13
    Trump jet tak powazny jak ty "Narciarzu".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA