REKLAMA

Andrzej Halicki o referendum metropolitalnym: jest rekord w NIE dla ustawy Sasina

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: KDS
  • 05 czerwca 2017 08:00
Andrzej Halicki o referendum metropolitalnym: jest rekord w NIE dla ustawy Sasina W kolejnych podwarszawskich gminach odbyło się referendum w sprawie metropolii (fot.podkowalesna.pl)

W weekend w kolejnych podwarszawskich gminach przeprowadzono referendum w sprawie przyłączenia do metropolii. Wyniki były druzgocące dla pomysłu powiększanie granic Warszawy. Jasno pokazały, że mieszkańcy są przeciwni włączeniu ich do stolicy. Teraz posłowie opozycji komentują weekendowe wydarzenia.

W Podkowie Leśnej za zachowaniem samodzielności opowiedziało się aż 98 proc. biorących udział w głosowaniu. Równie wysoki wynik za utrzymaniem samodzielności gminy - 95,6 proc - uzyskano w Ożarowie Mazowieckim. Tylko w Wieliszewie referendum okazało się nieważne. Powód? Zbyt niska frekwencji - 25,04 proc.

W poniedziałek rano wyniki skomentował Andrzej Halicki, poseł Platformy Obywatelskiej. W swoim wpisie na Twitterze przypomniał też wcześniejsze wyniki głosowań. 

Fot. twitter.com/AndrzejHalicki

- Jest rekord w NIE dla ustawy Sasina! Po Legionowie (95:5), Nieporęcie (96:4), Konstancinie (97:3) Podkowa Leśna głosowała 98:2, frekw. 42!! - napisał poseł PO. 

Także Zbigniew Gryglas, poseł z Nowoczesnej, wskazuje, że referendum w Ożarowie Mazowieckim miało bardzo wysoką frekwencję. Swoją opinie wyraziło w nim ponad 35 proc. mieszkańców.

Przechwytywanie referendum.PNG
 

 

Referenda to odpowiedź na projekt ustawy PiS, który trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Zakładał, że do Warszawy miałoby się dołączyć ponad 30 gmin, które razem stworzyłyby metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego. 

Przeciwni byli nie tylko politycy opozycji, którzy teraz chętnie komentują sytuację, ale też sami mieszkańcy poszczególnych gmin. Choć pod koniec kwietnia Jacek Sasin, poseł PiS ogłosił, że pomysł stworzenia metropolii warszawskiej został wycofany, to tylko część gmin zrezygnowała z przeprowadzenia referendum, co może wzbudzać kontrowersje dotyczące celowości wydatkowania publicznych środków.

W niedzielę - 11 czerwca -mieszkańcy kolejnej gminy powiedzą, co sądzą o tym, i tak odwołanym pomyśle. Referendum odbędzie się w Piastowie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • ;-) 2017-06-07 08:44:54
    Do kaczor donald osobiście: PIS tak dostał w tyłek że nie miał innego wyjścia jak tylko się wycofać. Tym razem nie mogli przegłosować ustawy poselskiej bo mieliby rewolucję. Mała rzecz a cieszy.
  • kaczor donald osobiście 2017-06-07 01:48:31
    Nareszcie coś na NIE. Szukanie dziury w całym. Trzeba zbadać ile ich przyszło na to referendum gdzie były wyniki na NIE. Inna jeszcze kwestia, jak zrozumieliśmy, to były propozycje rządowe, z których się wycofano, tymczasem co tu deliberować! p. H./REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA