REKLAMA

Andrzej Halicki z PO: Zdolność Kuchcińskiego do prowadzenia obrad się wyczerpała

  • Autor: GP/PAP
  • 19 grudnia 2016 08:42
Andrzej Halicki z PO: Zdolność Kuchcińskiego do prowadzenia obrad się wyczerpała Andrzej Halicki po wywiadzie wrócił na salę plenarną gdzie trwa protest opozycji. (fot.:Lukas Plewnia/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• W poniedziałek (19 grudnia) posłowie opozycji nadal trwali na sali plenarnej. Ich protest zaczął się w piątek (16 grudnia).
• Andrzej Halicki, w wywiadzie telewizyjnym argumentował, że winnym kryzysu jest marszałek Kuchciński. Poseł PO powątpiewał, czy istnieje nadal możliwość by to Kuchciński prowadził obrady Sejmu.
• To co wydarzyło się w piątek PO nie pozostawi bez konsekwencji. Sprawą już ma zajmować się prokuratura, z inicjatywy opozycji oczywiście.
• Kryzys w parlamencie zakończył się protestem Komitet Obrony Demokracji.

W poniedziałek rano (19 grudnia) Andrzej Halicki odwiedził studio TVP. Zrobił to, w krótkiej przerwie w proteście na sali plenarnej Sejmu. Inni politycy PO nadal na niej byli. Polityk zaznaczył, że zaraz po rozmowie wróci na Wiejską. Rozmowę zdominował temat piątkowego kryzysu w Sejmie.

- Jesteśmy na sali cały czas - mówił poseł. - Tak długo aż parlament nie będzie działał normalnie.

Polityk zaznaczył, że o ile on, jako poseł, ma wstęp do budynku na Wiejskiej, o tyle jego współpracownicy z klubu, czy dziennikarze ze stałymi przepustkami już nie. - Sejm jest dzisiaj zamknięty nawet dla naszych asystentów i współpracowników. Parlament nie jest budynkiem Marszałka Kuchcińskiego, to dom 38 milionów Polaków - mówił.

W kontekście decyzji, która wywołała całą sprawę i zawieszenia posła PO Michała Szczerby, mówił.

- Nawet posłowie PiS mówią, że ta decyzja była bezzasadna. To sygnał złej woli i próba budowania pracy parlamentu na przeświadczeniu, że jak mamy 231 posłów, to można wszystko.

Czytaj: Komisja regulaminowa zaopiniowała decyzję ws. posła Szczerby

Wedle oceny Halickiego "zdolność do prowadzenia obrad" Marka Kuchcińskiego się wyczerpała.

Tym co działo się później w Sejmie, przeniesieniem obrad do Sali Kolumnowej, głosowaniem w niej budżetu, etc., ma zająć się prokuratura. Halicki zaznaczył, że PO takich kroków właśnie oczekuje.

- Ta sytuacja nie pozostanie bez konsekwencji - konkludował poseł.

"Parlament musi pracować normalnie"

Halicki jest zdania, że po "zamknięciu Trybunału Konstytucyjnego", po ograniczeniu wolności zgromadzeń PiS podejmuje próbę ograniczenia wolności słowa.

- Parlament musi być miejscem, gdzie wszyscy mają dostęp - przypominał postulaty opozycji w tym temacie Halicki. Decyzje w kwestii obecności mediów w kompleksie parlamentu nazwał pogwałceniem Konstytucji.

Protesty na ulicach

Weekend po wydarzeniach w Sejmie (17 i 18 grudnia) upłynął w Warszawie pod znakiem ulicznych manifestacji poparcia wobec działań opozycji, na których wyrażano niezadowolenie. KOD manifestował np. pod Trybunałem Konstytucyjnym, ale i przed Sejmem.

Manifestujący pod Sejmem w weekend, źródło: twitter.com

Mateusz Kijowski, informował w niedzielę po 16. że manifestujący zbierali się pod Sejmem od trzech dni i nadal będą to robić. Apelował o organizowanie protestów przed biurami PiS we wszystkich miastach Polski oraz o zebranie się we wtorek pod Sejmem o godz. 11, "kiedy otwierają się obrady Senatu".

Czytaj też: Posłowie PO trwają przy mównicy

- Wszędzie będziemy walczyć o wolność Polski - powiedział.

Grupa Obywateli RP deklaruje, że zostanie przed Sejmem do skutku.

- Zebraliśmy się tutaj spontanicznie, aby bronić demokracji. Byliśmy, jesteśmy i będziemy, aby bronić demokracji - mówił lider KOD Mateusz Kijowski na początku protestu. Apelował, żeby od poniedziałku protestować pod biurami PiS w całym kraju i aby zebrać się przed Sejmem we wtorek.

- Musimy wspierać naszych posłów, musimy wspierać naszych senatorów. We wtorek o godz. 11 spotykamy się tutaj, aby wspierać Sejm wolnej Polski - mówił do zgromadzonych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Marszałek Pyszałek 2016-12-19 10:58:36
    Kuchciński delikatnie mówiąc nie ma walorów intelektualnych i psychofizycznych aby być marszałkiem. Obciachem dla kraju jest już sam fakt że jest posłem. Traci nerwy z byle powodu, jest nieobiektywny i stronniczy mam wrażenie że często po prostu nie rozumie co się mówi w sejmie albo traci wątek. Czy ktoś słyszał kiedykolwiek jakaś jego dłuższą wypowiedź? Ja nie. Nie potrafi czy mu nie pozwalają?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA