REKLAMA

Anna Maria Anders: "Dobro repatriacji jest priorytetem rządu"

  • Autor: GP
  • 29 stycznia 2016 17:03
Anna Maria Anders: "Dobro repatriacji jest priorytetem rządu" Armia gen. Andersa przemaszerowała front wschodni II Wojny Światowej od Kazachstanu do Polski. Na jej szlaku pozostało wielu rzołnierzy i ich krewnych, którzy nigdy nie wrócili do kraju. (fot. domena publiczna)

• Wnuczka gen. Andersa, który walczył w II Wojnie Światowej mówiła o przygotowywanych rozwiązaniach legislacyjnych, dotyczących repatriantów.
• Rząd planuje odciążyć samorządy, które teraz sprowadzają Polaków ze wschodu.
• Ciężar zobowiązań finansowych, związanych z zadaniem relokacji repatriantów ma przejąć administracja centralna.

Anna Maria Anders jest pełnomocnikiem rządu do spraw dialogu międzynarodowego. W radiowej wypowiedzi dla Polskiego radia mówiła o wadze, jaką polskie władze przypisują kwestii umożliwienia powrotu repatriantom.

- Wszyscy potomkowie represjonowanych będą mogli wrócić do Polski - zapewniała, relacjonując prace, które toczą się w Kancelarii Premiera. Przygotowywane regulacje mają objąć około dziesięć tysięcy osób.

- Do tej pory realizowały ten obowiązek samorządy i to nie do końca działało - powiedziała wnuczka gen. Andersa. Po tych słowach podkreśliła jak ma wyglądać pomoc państwa. Przybysze mogliby liczyć na zasiłki pokrywające koszty podróż i koszty pobytu w Polsce w pierwszych miesiącach ich obecności w kraju. Poza zasiłkiem na adaptację, państwo dofinansowałoby też wynajęcie mieszkania.

- Mój dziadek powtarzał podczas wojny "Dojdziemy. Nie wszyscy, ale dojdziemy". Nie wszyscy doszli, byli ci, którzy zostali w krajach radzieckich. (…) Dla mnie to jest ogromna satysfakcja, że mogę współpracować przy tej ustawie - dzieliła się osobistym wkładem w pracę nad nowym prawem Anna Maria Anders.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stanisław Komosa 2016-01-29 18:22:25
    Wreszcie Polska naprawia krzywdy wyrządzone swoim ,,dzieciom"- powodzenia!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA