REKLAMA

Anna Zalewska kreśli koniec reformy edukacji. "Do 31 marca zapadną wszystkie decyzje"

  • Autor: GP
  • 27 stycznia 2017 08:19
Anna Zalewska kreśli koniec reformy edukacji. "Do 31 marca zapadną wszystkie decyzje" Anna Zalewska przekonywała, że po reformie edukacji MEN skupi się na podwyżkach dla nauczycieli. Mamy zobaczyć efekty tej pracy w kwietniu. (fot.:twitter.com/MEN_GOV_PL)

• Anna Zalewska zapowiedziała, że do końca marca zapadną wszystkie decyzje, które pozostały do podjęcia w temacie reformy edukacji.
• - System (edukacji) przestawiono na reformę - zaakcentowała Zalewska w piątek (27 stycznia).
• MEN w następnej kolejności skupi się na podwyżkach w sferze edukacji. Zalewska nie chciała odpowiedzieć jakiej podwyżki można się spodziewać. Związki i środowisko oczekują min. 10 proc.

- Do 31 marca będą podjęte wszystkie decyzje - zapewniała Anna Zalewska w "Polskim Radiu", w audycji Sygnały Dnia. Polityk odpowiadała na polityczną próbę inicjacji referendum w temacie reformy edukacji.

Polityk zapewniała, że w ramach konsultacji reformy, jeszcze zanim PiS wygrało wybory parlamentarne, odwiedzono "każdą gminę i każdą wieś", by ustalić czego potrzebują Polacy.

- Dyskutowaliśmy o edukacji, często gdy spotkania nie były temu poświęcone - argumentowała minister, zaznaczając jak bardzo temat szkół ciąży obywatelom. - Referendum (w sprawie edukacji - red.) odbyło się w 2015 roku. O referendum mówią ci, którzy byli przeciwko podpisom np. w referendum dotyczącym 6-latków - odpowiadała opozycji i ZNP Zalewska.

W ramach szerszego frontu oporu wobec zmian w edukacji zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak i partie opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej chcą zapytać Polaków o zdanie. Zalewska, pośrednio zarzuciła PO hipokryzję, bo gdy w ubiegłej kadencji wpłynął do Sejmu wniosek o referendum w sprawie 6-latków, było w nim pytanie o gimnazja. Ten wniosek ówczesna większość odrzuciła.

Czytaj: Reforma edukacji oczami polityk PiS

- System (edukacji) przestawiono na reformę - zaakcentowała Zalewska. Prawo oświatowe w nowej formie już obowiązuje. - Podpisy pod referendum trzeba było zbierać od 26 czerwca 2016 roku - zwróciła uwagę oponentom politycznym zalewska.

Będzie mapa drogowa i podwyżki dla nauczycieli

W rozmowie radiowej z Anną Zalewską pojawiły się też szczegóły realizacji reformy. Po pierwsze polityk zaakcentowała, że wiele teraz będzie zależało od samorządów. Gminy i powiaty, które kontrolują szkolnictwo muszą zacząć podejmować kolejne kroki - najczęściej uchwały.

- W niektórych gminach już są podjęte - zaakcentowała polityk.

Zalewska dodała, że do końca kwietnia zostanie zaprezentowana kolejna część zmian w edukacji. Premier Beata Szydło ma do końca wspomnianego miesiąca pokazać harmonogram podwyżek w szkolnictwie. Zalewska niestety nie podała szczegółów.

Związki zawodowe środowiska nauczycieli liczą na minimum 10 proc. podwyżki. Dopytywana Zalewska ucinała z uśmiechem tylko: - W kwietniu.

MEN spieszy się z reformą

Reforma edukacji Ministerstwa Edukacji Narodowej była w konsultacjach od wiosny 2016 roku, przez Sejm przeszła późną jesienią 2016 roku. Założeniem reformy jest, by wszystkie jej elementy weszły w życie z następnym rokiem szkolnym, tj. 2017/2018. Kluczem do zmiany w nauczaniu polskich dzieci jest zmiana systemu nauczania z 6 + 3 + 3 na 8 + 4 - czyli tzw. wygaszenie gimnazjów.

Opozycja uważa, że reforma była zbyt krótko w konsultacjach, że jej efekty będą katastrofalne dla polskiego szkolnictwa. Takiego zdania jest też ZNP, który od początku oponuje wobec zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Basia 2017-02-09 16:45:48
    Niedouczona bledy jezykowe gramatyczne to wstyd dla minister menbREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA