REKLAMA

Anna Zalewska: Podstawy programowe uczą czym jest nazizm, totalitaryzm i faszyzm

  • Autor: PAP/AT
  • 22 stycznia 2018 12:45
Anna Zalewska: Podstawy programowe uczą czym jest nazizm, totalitaryzm i faszyzm W reformowanej szkole uczymy historii - powiedziała minister (Anna Zalewska, fot.twitter.com/MEN_GOV_PL)

Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, które w podstawie programowej ma temat Holokaustu, w sposób wyraźnie uczący i pokazujący czym jest nazizm, totalitaryzm i faszyzm - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska komentując reportaż TVN24 dot. działalności niektórych polskich środowisk narodowych i propagowania faszyzmu.

  • W reformowanej szkole uczymy historii - powiedziała Zalewska.
  • W podstawach programowych jest wiele zagadnień, które w sposób jednoznaczny potępiają faszyzm - zaznaczyła.
  • Szefowa MEN zapewniła także, że jest bezpośrednia kontrola kuratorów, zwłaszcza na terenach tej części Polski, gdzie działa organizacja "Duma i Nowoczesność".

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". "Ołtarzyk ku czci Adolfa Hitlera, płonąca swastyka, "Sieg Heil!". To dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Dziennikarzom "Superwizjera" TVN udało się przeniknąć do tego środowiska. Na nagraniach ukrytą kamerą widać, jak ono funkcjonuje" - tak o materiale pisze na swych stronach internetowych TVN24.

Zalewska na konferencji prasowej w Warszawie oceniła, że reportaż był "zatrważający", natomiast zachowania zaprezentowane w materiale TVN należy "nie tylko w sposób jednoznaczny należy potępić, ale dołożyć wszelkich starań karnych i prawnych, żeby wyciągnąć wszystkie możliwe konsekwencje".

Minister zwróciła uwagę, że wydarzenia zaprezentowane w reportażu miały miejsce w Grodziszczu w gminie Świdnica, gdzie aktywnie działa Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. "Właśnie ta fundacja swoją ideę i pracę opiera na ruchu antyhitlerowskim" - podkreśliła Zalewska. Fundacja organizuje spotkania m.in. młodzieży z różnych krajów w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym "Krzyżowa" na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Hrabia Helmuth James von Moltke w czasie II wojny światowej należał do założycieli "Kręgu z Krzyżowej", jednej z najważniejszych grup niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej, skupiającej opozycjonistów z różnych grup społecznych, wyznań i orientacji politycznych.

Czytaj też: Reforma edukacji: Jak wiele zmieniło się w 2017 r.?

"W związku z tym mogę tutaj zadeklarować (...) że zaproponuję fundacji, aby pomyślała na temat ewentualnych warsztatów i dyskusji" - powiedziała minister.

Zaznaczyła, że w podstawach programowych "jest cały szereg tematów z zagadnień, które w sposób jednoznaczny, czyli krytycznie potępiający oceniają faszyzm". "W reformowanej szkole uczymy historii. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, które w podstawie programowej ma temat Holokaustu, w sposób wyraźnie uczący i pokazujący czym jest nazizm, totalitaryzm i faszyzm" - dodała.

Szefowa MEN zapewniła także, że jest bezpośrednia kontrola kuratorów, zwłaszcza na terenach tej części Polski, gdzie działa organizacja "Duma i Nowoczesność". "Każda sytuacja, która niepokoiłaby państwa, czy też rodziców, czy też dyrektorów, na pewno będzie zgłaszana" - podkreśliła.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił w sobotę Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa ws. publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego przez organizację "Duma i Nowoczesność".

Szef MSWiA Joachim Brudziński w związku z emisją reportażu "Superwizjera" będzie rozmawiać z szefem policji i prokuratorem krajowym. Minister podkreślił, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Brudziński poinformował ponadto, że rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą na temat "bulwersujących wydarzeń" opublikowanych w programie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA