REKLAMA

Anna Zalewska: W bazie jest 8 tys. miejsc pracy dla nauczycieli

  • Autor: PAP/AT
  • 05 września 2017 10:48
Anna Zalewska: W bazie jest 8 tys. miejsc pracy dla nauczycieli Jestem przygotowana, żeby monitorować wdrażanie reformy edukacji - powiedziała minister (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

Dyrektorzy szkół i samorządowcy mają obowiązek zgłaszania do kuratora wolnych miejsc pracy w szkołach, w tej chwili w tej bazie jest jeszcze 8 tys. wolnych miejsc pracy - oświadczyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

• Przekształcenie generują dodatkowe miejsca pracy - powiedziała minister.

• Pojawi się prawie 10 tys. dodatkowych miejsc pracy dla nauczycieli - zaznaczyła.

• Dyrektorzy szkół i samorządowcy mają obowiązek zgłaszania do wolnych miejsc pracy. Jest 8 tys. wolnych miejsc pracy - dodała.

• Zalewska skomentowała też sprawę z podręcznikami. Poinformowała, że w konkretnych przypadkach związanych z brakiem podręczników w szkołach sprawdzi to z kuratorami.

Zalewska, pytana w TVN 24, czy przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wprowadza w błąd opinię publiczną, mówiąc, że 9 tys. nauczycieli po wakacjach nie znalazło pracy, a 22 tys. etatów zredukowano, odpowiedziała: "Myślę, że nie jest w stanie niczego policzyć, tym bardziej, że wprowadza państwa w błąd, bo przekształcenia to jest 10 tys. miejsc pracy. W wyniku przekształcenia w tym roku powstanie 1,8 tys. dodatkowych oddziałów, czyli klas. To ponad 3,6 tys. dodatkowych miejsc pracy. W następnym roku to 1,5 tys. dodatkowych oddziałów i 4 godziny, czyli 4,4 tys. miejsc pracy".

"Dyrektorzy szkół i samorządowcy mają obowiązek zgłaszania do kuratora wolnych miejsc pracy w szkołach, w tej chwili w tej bazie jest jeszcze 8 tys. wolnych miejsc pracy" - powiedziała Zalewska.

"Jestem przygotowana, żeby monitorować wdrażanie reformy edukacji, dlatego że po miesiącach bardzo intensywnych prac tysięcy ludzi to dobrze przygotowana reforma, dobrze policzona, ale oczywiście dotykająca prawie 5 mln uczniów, rodziców, samorządowców w związku z tym stała współpraca z nimi jest gwarancją sukcesu, co czynię" - dodała.

Zapewniła, że kuratorzy spotkali się z dyrektorami szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego po to, aby "zdiagnozować sytuację". "Pytali o różnego rodzaju zdarzenia, czy są jakieś kłopoty, czy mogą w czymś pomóc. Absolutnie nie zgłaszano nam żadnych problemów" - powiedziała Zalewska.

Jak powiedziała minister, 28 marca "została zwolniona dotacja podręcznikowa", od kwietnia i maja można było "spokojnie zamawiać podręczniki". "Jedyni, którzy zamawiają podręczniki, to dyrektorzy szkół" - dodała.

Zalewska poinformowała, że w konkretnych przypadkach związanych z brakiem podręczników w szkołach sprawdzi to z kuratorami. "My jesteśmy od wspierania, nie kontrolowania, będziemy dzwonić do wydawców, jeżeli będzie taka sytuacja, ale też zdementujmy stwierdzenie, że nauczyciel przede wszystkim uczy z podręcznika, że dziecko uczy się z podręcznika - nauczyciel realizuje podstawy programowe, czyli zestaw kilkudziesięciu problemów, do których buduje program i może korzystać z różnego rodzaju źródeł" - powiedziała Zalewska.

Czytaj też: Będzie praca dla nauczycieli po reformie

"Mam nadzieje, że to są sytuacje jednostkowe, będziemy je monitorować, bardzo państwa proszę, żebyście dzwonili do kuratorium, podając konkretne adresy szkół, żeby natychmiast te kwestie rozwiązać" - zwróciła się do rodziców i opiekunów uczniów.

Szefowa MEN pytana była także o nauczanie indywidualne. "To dyrektor ma obowiązek tak zorganizować zajęcia, tak zindywidualizować, że wtedy, kiedy jest dobry dzień dziecka, jest ono w szkole, a wtedy, kiedy jest słabszy dzień - jest w domu. Tak to zaplanowaliśmy w rozporządzeniu. Każdy indywidualny przypadek należy zgłaszać do Ministerstwa Edukacji Narodowej. (...) Osobiście będę te kwestie nadzorować" - powiedziała.

Wraz z nowym rokiem szkolnym, zgodnie z reformą edukacji, zmieniła się struktura szkół. Uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę, zamiast do gimnazjum poszli do VII klasy szkoły podstawowej. Ruszyły też szkoły branżowe I stopnia, które zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe. Docelowo w systemie mają funkcjonować: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnia szkoła branżowa I stopnia, 2-letnia szkołę branżowa II stopnia; gimnazja będą stopniowo likwidowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Euzebiusz 2017-09-05 14:44:24
    Miejsce to nie etat, a o etatach była mowa wcześniej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA