REKLAMA

Anna Zalewska: W wyniku reformy edukacji zatrudnienie w oświacie wzrośnie

  • Autor: PAP/AT
  • 30 sierpnia 2017 12:44
Anna Zalewska: W wyniku reformy edukacji zatrudnienie w oświacie wzrośnie Zwolnienia nauczycieli po reformie edukacji? Minister wyjaśnia, że miejsc pracy będzie więcej (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

Jesienią Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dane o zmianach w zatrudnieniu nauczycieli w związku z reformą edukacji.

• Według ZNP przez reformę edukacji 10 tysięcy nauczycieli straci pracę.

• Zdaniem Anny Zalewskiej ZNP nie ma możliwości przeprowadzenia takiego wyliczenia.

• Zaznacza, że w wyniku reformy zatrudnienie w oświacie wzrośnie.

"Na przełomie października i listopada MEN będzie mógł podać rzetelne dane o zmianach w zatrudnieniu nauczycieli w związku z reformą" - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zapewniła też, że szkoły są gotowe do przyjęcia uczniów.

Zalewska była pytana w internetowej telewizji wPolsce.pl o informacje Związku Nauczycielstwa Polskiego, który oszacował pod koniec czerwca, że w związku z reformą ustroju szkolnego, przewidującą m.in. likwidacje gimnazjów, pracę straci ok. 10 tys. nauczycieli. "ZNP nie ma żadnej możliwości wyliczenia, dlatego że tylko System Informacji Oświatowej to liczy i do 15 września będą tzw. korekty arkusza organizacyjnego (...) i uczciwie będziemy mogli to państwu powiedzieć na przełomie października i listopada" - powiedziała minister.

Dodała, że w wyniku reformy zatrudnienie w oświacie wzrośnie. "Powstanie w tym roku dodatkowych 2 tys. nowych oddziałów, czyli nowych miejsc pracy, do których potrzebni są nauczyciele; to wynika z tego, że nie pozwalamy łączyć klas szóstych. Pojawia się dodatkowa godzina w siódmej klasie - to jest 1,1 tys. miejsc pracy, za dwa lata będzie to cztery godziny - 4,4 tys. nowych miejsc pracy. I kolejne 1,5-1,6 tys. dodatkowych oddziałów; to będzie skutkować nowymi miejscami pracy" - dodała.

Czytaj też: Reforma edukacji będzie kosztowała tysiące etatów i setki milionów zł

Zalewska zapewniła ponadto, że szkoły po reformie są gotowe do przyjęcia uczniów. "Przygotowaliśmy informator, streściliśmy prawo oświatowe, rozporządzenia, tak żeby były czytelne dla rodzica. Szkoły są gotowe, jesteśmy po odprawie kuratorów, dyrektorów" - powiedziała.

1 września zacznie obowiązywać nowy ustrój szkolny. Dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA