REKLAMA

Apel autorów obywatelskiego projektu o przyspieszenie prac ws. deputatów węglowych

 • Autor: PAP/JS
 • 12 grudnia 2016 14:54
Apel autorów obywatelskiego projektu o przyspieszenie prac ws. deputatów węglowych Deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, to bardzo stare uprawnienie górnicze, przysługujące tradycyjnie zarówno pracownikom, jak i emerytom (fot.:pixabay.com)

•  Autorzy obywatelskiego projektu ustawy, która ma zagwarantować deputat węglowy dla emerytów górniczych z budżetu państwa, zaapelowali o przyspieszenie prac nad rozwiązaniami w tym zakresie.
•  Swój apel skierowali do premier Beaty Szydło.

"Apelujemy do pani premier o przyspieszenie prac nad projektem dotyczącym deputatów węglowych (...) i zwrócenie uwagi swoim ministrom. Mamy nadzieję, że jako córka górnika rozumie pani sprawy górnictwa i leży pani na sercu rozwiązywanie górniczych spraw" - napisali do premier przedstawiciele Środowiska Emerytów i Rencistów Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Deputat węglowy, czyli uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, to bardzo stare uprawnienie górnicze, przysługujące tradycyjnie zarówno pracownikom, jak i emerytom, czy rencistom górniczym. Jednak ze względu na przekształcenia i oszczędności w górnictwie, dziś nie wszyscy uprawnieni otrzymują deputat, a świadczenie dla tych, którzy je dostają, jest finansowane z różnych źródeł. Obecnie istnieje siedem różnych sposobów realizacji tego świadczenia.

W sprawie emeryckiego deputatu, który obecnie w części spółek węglowych nie jest - wbrew przepisom - wypłacany (z reguły ma formę ekwiwalentu pieniężnego), powstały dwa projekty ustaw przewidujące finansowanie tego świadczenia z budżetu państwa: projekt obywatelski, pod którym górniczy związkowcy zebrali 126 tys. podpisów (jego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w czerwcu br.), a także projekt rządowy, opracowany przez resort energii, po konsultacji z ministerstwami finansów oraz rodziny i pracy. Niedawno pojawiła się też koncepcja jednorazowej wypłaty osobom uprawnionym do emeryckiego deputatu ok. 8-9 tys. zł w zamian za zrzeczenie się roszczeń z tego tytułu na przyszłość.

1 grudnia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował w Sejmie, że ewentualna wypłata jednorazowego świadczenia dla ok. 400 tys. osób uprawnionych do deputatu węglowego (związkowcy podają liczbę ok. 240 tys. - red) zależy od zgody strony społecznej na takie rozwiązanie. Jeżeli natomiast nie będzie takiej zgody - zapowiadał Tobiszowski - resort będzie chciał uregulować problem w drodze ustawy, która zagwarantuje coroczną wypłatę (w postaci pieniężnej) deputatu węglowego dla emerytów górniczych przez ZUS. Wiceminister zapowiedział wówczas rozstrzygnięcia w tej sprawie w ciągu ok. dwóch tygodni.

Inicjatorzy obywatelskiego projektu są zaniepokojeni przedłużającym się brakiem decyzji w sprawie projektu dotyczącego deputatów. W liście do premier przypomnieli m.in. wcześniejsze deklaracje przedstawicieli Ministerstwa Energii, zgodnie z którymi przyjęte rozwiązania miałyby wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

"Trudno nam zrozumieć opóźniające się prace nad naszym projektem, tym bardziej, że ciągle pani premier podkreśla w swoich wystąpieniach, że rząd wsłuchuje się w głos społeczeństwa. Prosimy, by posłuchała pani rzeszy ponad 240-tysięcznej grupy górniczych emerytów i rencistów i pomogła w unormowaniu spraw deputatu węglowego dla emerytów górniczych" - czytamy w liście do szefowej rządu.

Autorzy listu przypomnieli w nim m.in. orzeczenia sądów i Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którymi deputaty (w tym węglowe) są świadczeniami ze stosunku pracy i należą się także emerytom górniczym.

"Środowisko emerytów górniczych jest zaniepokojone i zbulwersowane odsuwaniem w czasie problemu, mimo ciągłych zapewnień strony rządowej o pozytywnym podejściu o tematu. Brak prawnego rozwiązania powoduje wzrost napięcia społecznego" - wskazali autorzy listu. "Mijają miesiące, emeryci górniczy umierają, a rząd wciąż odsuwa wszystko w czasie" - czytamy w piśmie.

Jesienią tego roku Niedawno Ministerstwo Energii informowało, że koszt rozwiązań przyjętych w ministerialnym projekcie ustawy oszacowano na ok. 400 mln zł rocznie, natomiast autorzy projektu obywatelskiego szacowali roczne koszty na 280-290 mln zł. Jak informował w końcu listopada br. w Katowicach wiceminister Tobiszowski, w toku konsultacji z Ministerstwem Finansów zrodziła się koncepcja jednorazowej wypłaty emerytom górniczym 8-9 tys. zł w zamian za zrzeczenie się dodatkowych roszczeń w kolejnych latach. Według wiceministra kwota ta oznacza równowartość ekwiwalentu za deputat za 6-8 lat. Natomiast w projekcie ustawy resort proponował, by emeryci otrzymywali deputat w formie wypłat z ZUS-u raz w roku. Decyzje co do ścieżki dalszych prac w tej sprawie nie zapadły.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (5 komentarzy)

 • marek 2016-12-14 20:52:40
  Pieniądze na deputaty poszły na światowe dni młodzieży .Wiec z czego mają dać .
 • lelok 2016-12-13 10:41:41
  wiekszosc ludzi korzysta z tego deputatu weglowego na zasadzie bonu do tesco. biorą i sprzedaja go na rynku, czyli liczy sie tylko kasa
 • rafik 2016-12-13 10:41:07
  bez sensowny apel, ja rozumiem chec otrzymania dodatkowych srodkow ale jak ktos ma 4000 emerytury za 25 lat pracy to dajcie spokoj stac go na wegiel
 • wiktor 2016-12-13 10:08:06
  no juz dajcie spokoj, deputat weglowy powinien zostac zlikwidowany i tyle, szkoda pienidzy na takie swiadczenia kiedy trzeba w zaklady miliony inwestowac
 • Emeryt niegórniczy 2016-12-12 15:08:21
  Trzeba skończyć z komunistycznymi przywilejami. Górnik który przepracował 25 lat dostaje na emeryturze 4.000 na rękę i jeszcze ją wyciąga po więcej a hutnik, rzemieślnik, stoczniowiec, itd. musi tyrać ponad 40 lat i jak ma dużo szczęścia, dostanie połowę. Jak długo jeszcze władze będę ustępowały przed szantażem górniczych sitw zamiast raz na zawsze przeciąć ten węzeł gordyjski i skończyć z dopłatami z budżetu. Niech sobie dzielą część z tego co wypracują a od moich pieniędzy wara!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA