REKLAMA

Apel do prezydenta Dudy: Frankowicze czekają na ustawę o kredytach

 • Autor: GP
 • 13 lipca 2016 11:09
Apel do prezydenta Dudy: Frankowicze czekają na ustawę o kredytach Andrzej Duda w ostatnich dniach kampanii wyborczej obiecał pomoc osobom zadłużonym we franku szwajcarskim. (fot.:Andrzej Hrechorowicz/KPRP/prezydent.pl)

● Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wystosowało apel do prezydenta Andrzeja Dudy.
● Autorzy korespondencji przypominają głowie państwa obietnicę wyborczą, dotyczącą pomocy kredytobiorcom zadłużonym we frankach.
● Wobec procedowanej w Sejmie propozycji Kukiz'15, która ma uregulować frankowy problem, stowarzyszenie dziwi bierność Kancelarii Prezydenta.

W wystosowanym do prezydenta Andrzeja Dudy apelu, przedstawiciele stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu przypominają głowie państwa jego słowa z okresu kampanii wyborczej:

- Uważam, że instytucje państwa, wykazując całkowitą bierność wobec podnoszonych przez Was (kredytobiorców frankowych - red.) problemów, stają faktycznie po stronie lobby bankowego. Szczególną bierność wykazuje obecny Prezydent (Bronisław Komorowski - red.), nie przedstawiając żadnych inicjatyw w obronie praw obywateli.

Inicjatywa powołana, by walczyć o prawo kredytobiorców o swoje prawa, przypomina prezydentowi jego obietnicę wyborczą, w której zobowiązał się przygotować ustawę, odpowiadającą na poczucie krzywdy, jaką odczuwają osoby zadłużone we franku.

Przedstawiciele stowarzyszenia nie przebierają w słowach:

- Urząd Prezydenta sprawuje Pan jedenaście miesięcy, trzysta trzydzieści sześć dni. I przez te 336 dni Pańska Kancelaria nie zdołała wypracować projektu ustawy, który obiecał nam Pan na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. Obiecał Pan wówczas, że projekt powstanie w trzy miesiące, później wspólnie przedłużyliśmy termin o kolejne dwa. Od tego czasu minęło pół roku. W czasie tych 11 miesięcy, wskutek wciąż trwającej bankowej przemocy kilkadziesiąt tysięcy Polaków utraciło majątki, zdrowie, nadzieję, a kilka tysięcy także – życie.

Czytaj też: Jak pomoc Frankowiczom zmieni poparcie dla partii politycznych?

W liście można ponadto przeczytać, że w Sejmie procedowana jest propozycja klubu parlamentarnego Kukiz'15, mająca odpowiedzieć na potrzebę sprawiedliwości, której brak odczuwają kredytobiorcy.

Projekt Kukiz'15 będzie przedmiotem prac sejmowej komisji finansów.

- Apelujemy o złożenie przez Pana w Sejmie obiecanego nam podczas kampanii prezydenckiej projektu ustawy rozwiązującej społeczny, ekonomiczny, polityczny i moralny problem instrumentów spekulacyjnych w bezprawny sposób sprzedanych milionom Polaków jako „kredyty walutowe” - podkreślono w korespondencji do prezydenta.

Kancelaria Prezydenta nie ustosunkowała się jeszcze do wystosowanego dokumentu.

O temacie kredytów frankowych wypowiadają się politycy, którzy są nim zainteresowani z punktu widzenia gospodarczego. Na początku tego miesiąca swoje zdanie w tej sprawie wyrazili senatorowie, ale także europoseł Janusz Korwin-Mikke. Europoseł i lider partii KORWiN nie jest zwolennikiem pomocy frankowiczom.

- Przez 20 lat frankowicze śmiali się z frajerów, którzy wzięli kredyt w złotówkach - napisał Korwin-Mikke na Facebooku. - Frankowiczom nie należy pomagać w żadnej formie. Jeśli frankowicze przez lata zarabiali na niższym kursie, to było dobrze. To jest gra - raz się wygrywa, raz przegrywa. To jest normalność, raz się zyskuje raz się traci, to jest rynek.

Po tych słowach polityk powołał się na biblijną przypowieść. Argumentuje, że "Chrystus zaleca, by dawać więcej tym, co mają dużo – a tym, co mają mało, odbierać".

Kredyty frankowe to rodzaj walutowej pożyczki, którą banki oferowały klientom. Ponieważ ratę spłaty tego kredyty uzależniono od wysokości kursu złotówki do franka szwajcarskiego, raty te miały być niższe od alternatywnych pożyczek w złotych.

Środowisko frankowiczów twierdzi, że z powodu niewłaściwej informacji o ryzyku walutowym, związanym z wahaniami kursów, osoby biorące kredyt były wykorzystywane i okłamywane. Banki w ocenie stowarzyszenia, w majestacie prawa naruszały prawa konsumentów tą praktyką.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (10 komentarzy)

 • 52199 2016-07-15 15:50:49
  W tygodniku „Wprost” w dniu 11 czerwca 2016 opublikowany został artykuł „Wojownicy franka” autorstwa redaktora Szymona Krawca. Artykuł jest zapisem wywiadu z prawnikami reprezentującymi „frankowiczów” w procesach z Bankami. W rozmowie uczestniczył także adwokat Zbigniew Drzewiecki, wspólnik zarządzający DT, pełnomocnik dużej grupy „frankowiczów” występujących w pozwach indywidualnych oraz w największym jak dotychczas w Polsce pozwie grupowym przeciwko Bankowi.
 • YES 2016-07-14 10:50:42
  Plotki o wysokim IQ Korwina nie znajduja potwierdzenia w jego wypowiedziach n/t problem frankowiczów . Każdy, w miare inteligentny człowiek, zdaje sbie sprawę że to tykająca bomba . Jeśli kurs wzrosnie do 6 zł , tak że ok 30% kredytów przestanie być obsługowane, to ratowanie banków oraz pomoc społeczna na rzecz kilkudziesięciu tysięcy ( zbankrutowane rodziny ) bedzie nas wszytskich kosztować bardzo bardzo dużo . A o spekulacji na walucie też chyba coś wiedzieć powinien , obecnie jest to już dość powszechna wiedza
 • babu 2016-07-13 22:28:58
  Jak mozna zrobic ustawe o kredytach jak trzeba zmienic prawo, tak zeby wiecej nie mialo takiego miejsca, to wina bankow robili machlojki do nich trzeba isc prezydent dal juz pare propozycji ,ale zadna nie pasuje wiec trzeba zmienic przepisy,niech ida do PO oni powinny pomoc im a nie prezydent,
 • PISior 2016-07-13 17:41:07
  Duda to taki kłamczuszek. Okłamie NARÓD aby się do koryta dorwać !!!
 • rodak 2016-07-13 16:46:02
  Jeżeli każdy Polski Polityk a w szczególności Polski Prezydent coś obiecuje daje słowo przed Polskim Narodem i nie wykonuje tego to pytam się co warty jest taki Kraj co warta jest Polska niech każdy sobie odpowie, jeżeli komuś coś obiecuję muszę wiedzieć czy jestem na to gotowy bo inaczej stracę zaufanie do przyjaciół,kolegów,rodziny...jeżeli Duda wiedział że nie spełni obietnicy niech pokutuje przed samym sobą
 • wyrok 2016-07-13 15:31:36
  Pan D........... jest po stronie banków!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Igra z ogniem . W wywiadzie powiedzial cytuje"nie pozwole by frankowicze mieli lepiej niz złotówkowicze" i zasmial sie szyderczo.Won z fotela wydro podstępna . Kaczyński wstydzi sie za ciebie ,ale dlugo nie posiedzisz bo nikt za tobą nie stanie,a i niezapomnij o klątwie która wisi nad Tobą raz juz miałeś namiastke, przypomnij sobie i nie zapomninaj bo czas płynie -przeklęty
 • dziadekśmietnikowy 2016-07-13 12:30:16
  Do Alan: Przypomnij sobie, ile "warte" były słowa Tuska, Komorowskiego a szczególnie Pani Ewy Kopacz. Gdzie masz te Ich "obiecanki cacanki" ? Poszukaj, to może znajdziesz, na śmietniku Polskiej historii.
 • Alan 2016-07-13 11:47:59
  pluc maliniakowi w oczy to powie ze deszcz pada! Tyle warte jest jego słowo!
 • Michał 2016-07-13 11:28:26
  Aby zakończyć tę oczywistą farsę w pseudokredytach - jawne oszustwo i dalszy brak reakcji "rządzących" nawet Mikke się ujawnił. I jak to Mikke - szkoda słów i szczęścia że taki nie rządzi i oby nigdy nie rządził. Standardowo nie rozumie tematu i zabiera głos. Żałosne, doprawdy. Po co tego Pana w ogóle wspominać, przecież ich nawet w rządzie nie ma !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA