REKLAMA

Apel rektorów do Andrzeja Dudy ws. reformy Sądu Najwyższego

  • Autor: MIW
  • 21 lipca 2017 21:57
Apel rektorów do Andrzeja Dudy ws. reformy Sądu Najwyższego Pod apelem do prezydenta podpisał się m.in. prof. Wiesław Banyś, były rektor Uniwersytetu Śląskiego i honorowy przewodniczący KRASP. (fot. www.us.edu.pl)

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wystosowała do prezydenta Andrzeja Dudy apel w związku z „aktualną sytuacją polityczną w kraju”. Jak piszą jego sygnatariusze środowisko akademickie „z przerażeniem obserwuje narastający konflikt i podziały, nie tylko w elitach politycznych, ale w całym polskim społeczeństwie, grożący nieprzewidywalnymi dla nas wszystkim konsekwencjami tak w kraju, jak i zagranicą”.

W swym piśmie rektorzy apelują zarówno do prezydenta, jak też do senatorów i posłów, a także polityków wszystkich partii politycznych, by w „obliczu podważania podstaw ustroju demokratycznego w Polsce” stanowili prawo z poszanowaniem Konstytucji, gwarantującej utrzymanie zasady „trójpodziału władzy”.

- Apelujemy także do Pana Prezydenta o niepodpisywanie przyjętych przez Sejm ustaw ze względu na ich niezgodność z Konstytucją oraz niedopuszczalny tryb ich procedowania i podjęcie wraz ze wszystkimi środowiskami stosownych rozmów dotyczących reformy sądownictwa w naszym kraju. O wolną, demokratyczną Polskę walczyły całe pokolenia Polaków, nie pozwólmy, by to nasze wielkie osiągnięcie poszło na marne – piszą w swoim stanowisku rektorzy.

Pod apelem podpisali się: prof. dr hab. inż. Jan Szmidt (przewodniczący KRASP), prof. Wiesław Bielawski (wiceprzewodniczący KRASP i rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego), prof. Wiesław Banyś (były rektor Uniwersytetu Śląskiego i honorowy przewodniczący KRASP), prof. Tadeusz Bohdal (rektor Politechniki Koszalińskiej, przewodniczący Komisji Rewizyjnej KRASP), prof. Antoni Cygan (rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych), prof. Lech Dzienis (rektor Politechniki Białostockiej, a także przewodniczący Komisji ds. Innowacyjności i Współpracy z Gospodarką KRASP), prof. Przemysław Jałowiecki (rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych), prof. Andrzej Kaleta (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i przewodniczący Komisji ds. Ekonomicznych KRASP), prof. Kazimierz Karolczak (rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie i przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Pedagogicznych), prof. Cezary Madryas (rektor Politechniki Wrocławskiej i przewodniczący Komisji ds. Infrastruktury Informatycznej KRASP), prof. Bronisław Marciniak (były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i przewodniczący Komisji ds. Dużej infrastruktury Badawczej KRASP), prof. Jerzy Paweł Nowacki (rektor Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Niepublicznych), Wojciech Nowak (rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich), prof. Marcin Pałys (rektor Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczący Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP), prof. Włodzimierz Sady (rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych), prof. Tadeusz Słomka (rektor Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie i przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych), prof. Tomasz Szapiro (były rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Akredytacji i Rankingów KRASP), prof. Marek Tukiendorf (rektor Politechniki Opolskiej i przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP) oraz prof. Jerzy Woźnicki (były rektor Politechniki Warszawskiej i przewodniczący Komisji ds. Strategicznych Problemów Szkolnictwa Wyższego KRASP).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA