REKLAMA

Arkadiusz Mularczyk: W czwartek pierwsze publiczne posiedzenie zespołu ds. reparacji

  • Autor: PAP/JS
  • 28 lutego 2018 19:54
Arkadiusz Mularczyk: W czwartek pierwsze publiczne posiedzenie zespołu ds. reparacji Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został Mularczyk (Fot.facebook.com/arkadiusz.mularczyk)

W czwartek (1 marca)o godz. 13 w Sejmie odbędzie się pierwsze publiczne posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej - poinformował szef zespołu Arkadiusz Mularczyk (PiS).

"Głównym tematem posiedzenia będzie przybliżenie parlamentarzystom tego tematu. Zaprezentujemy materiał filmowy z archiwum Telewizji Polskiej, a także zdjęcia lotnicze prezentujące zniszczenia wojenne na terytorium Polski" - zapowiedział Mularczyk. Jak dodał zaprezentowane będzie też ogólna informacja przez przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych ekspertów dotycząca strat wojennych Polski.

"Przedstawiciele Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie przedstawią także informację o kwotach dobrowolnych świadczeń wypłacanych przez przedsiębiorstwa niemieckie obywatelom Polski" - dodał szef zespołu.

Pod koniec września 2017 r. z inicjatywy PiS powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którego przewodniczącym został Mularczyk. W skład zespołu wchodzi 15 parlamentarzystów z PiS.

Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych - o którą wnioskował Mularczyk - zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika zaś, że polskie roszczenia są bezzasadne.

Podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu ub.r. prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których - jak mówił - "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA