REKLAMA

Artur Soboń: Skróci się procedura zmiany przeznaczenia gruntu i przygotowania inwestycji

  • Autor: PAP/AT
  • 19 marca 2018 08:36
Artur Soboń: Skróci się procedura zmiany przeznaczenia gruntu i przygotowania inwestycji Proces przygotowania inwestycji mieszkaniowych trwa latami, ale nie przekłada się to na jakość urbanistyczną - powiedział Artur Soboń (fot.shutterstock)

Dziś proces przygotowania inwestycji mieszkaniowych trwa latami, ale nie przekłada się to na jakość urbanistyczną. Brakuje partnerskiej współpracy samorządów i firm deweloperskich. Celem jest więc to, by budować więcej mieszkań, a jednocześnie by zatrzymać wolną amerykankę na rynku mieszkaniowym - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

  • Gminy nie są w stanie narzucić inwestorom dodatkowych wymogów urbanistycznych, nie mają dla nich realnej zachęty do inwestowania w niezbędną infrastrukturę. Dzięki specustawie deweloper będzie mógł skrócić procedurę zmiany przeznaczenia gruntu i przygotowania inwestycji - powiedział Soboń.
  • Deweloper, chcący skorzystać z przyśpieszonej ścieżki realizacji inwestycji mieszkaniowych, będzie musiał ogłosić publiczny konkurs urbanistyczno-architektoniczny - wyjaśnił.
  • Ponadto będzie musiał spełnić szereg wymagań dotyczących dostępu do transportu publicznego, szkół, przedszkoli i terenów zielonych - zaznaczył.

Jak wyjaśnił Soboń, dzięki specustawie będzie można szybciej budować mieszkania także na tych terenach, dla których dotąd nie przewidywano takich inwestycji. "Chodzi przede wszystkim o grunty rolne, ale też tereny poprzemysłowe czy kolejowe, zlokalizowane nierzadko w ścisłych centrach polskich miast. To około miliona hektarów niezagospodarowanych gruntów. Duża część z nich mogłaby być wykorzystana pod budowę mieszkań" - zauważył wiceminister.

Zdaniem Sobonia na całym świecie na dawnych terenach rolnych i pofabrycznych, wchłoniętych przez metropolie, powstają osiedla mieszkaniowe. "Chcemy, aby tak jak na zachodzie Europy, inwestorzy wspólnie z samorządami dbali o rozwój infrastruktury społecznej i technicznej. Nie może być tak, że deweloper buduje osiedle na kilka tysięcy mieszkań, nie biorąc żadnej odpowiedzialności za to, gdzie będą się uczyć zamieszkałe na nim dzieci" - powiedział.

Czytaj też: Specustawa zachętą do inwestowania w lepszą urbanistykę

Soboń zaznaczył, że specustawa pozwoli zatrzymać niekontrolowane rozlewanie się polskich metropolii. "Ponad 30 proc. powierzchni największych miast stanowią dziś grunty rolne i poprzemysłowe. To najczęściej doskonale zlokalizowane tereny, od lat leżące odłogiem. Inwestorzy nie mają do nich dostępu, więc wolą budować osiedla w okalających metropolie gminach. To generuje ogromne koszty społeczne, ale też finansowe, które ponosić muszą samorządy" - zaznaczył.

Według wiceministra ważna będzie współpraca inwestora z samorządem, do którego zawsze będzie należało ostatnie słowo. "Dziś proces przygotowania inwestycji mieszkaniowych trwa latami, ale nie przekłada się to na jakość urbanistyczną. Brakuje partnerskiej współpracy samorządów i firm deweloperskich. Celem jest więc to, by budować więcej mieszkań, a jednocześnie by zatrzymać wolną amerykankę na rynku mieszkaniowym" - powiedział Soboń.

W jego opinii gminy nie są dziś w stanie narzucić inwestorom dodatkowych wymogów urbanistycznych, nie mają dla nich realnej zachęty do inwestowania w niezbędną infrastrukturę. "Dzięki specustawie deweloper będzie mógł skrócić procedurę zmiany przeznaczenia gruntu i przygotowania inwestycji z 5 lat nawet do pół roku. Ale w zamian będzie musiał zadbać o dodatkowe miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach, o tereny zielone na osiedlu i dostęp do transportu publicznego" - dodał wiceminister.

Wiceminister podkreślił, że rząd planuje kompleksową debatę społeczną w sprawie tej specustawy. "Chcemy, aby specustawa przeszła ścieżkę konsultacji publicznych, aby wypowiedziały się samorządy i organizacje pozarządowe. Jesteśmy otwarci na ich postulaty" - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.



REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA