REKLAMA

ASF: Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą afrykańskiego pomoru świń

  • Autor: PAP/AT
  • 12 września 2016 08:52
ASF: Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą afrykańskiego pomoru świń Andrzej Duda podpisał specustawę o ASF (fot.prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę o rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Zakłada ona wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie ich zakup przez instytucje państwowe.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w w Spale, że ustawa została przez niego podpisana w piątek, czyli tego samego dnia, w którym została uchwalona przez Senat. "A że ma termin wejścia w życie z chwilą jej ogłoszenia, (...) jest możliwość, że ona wejdzie w życie już jutro, jeżeli jutro zostanie opublikowana" - zapowiedział prezydent.

Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników ze stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - choroby, która nasiliła się od końca czerwca tego roku. Według założeń ustawy, każda zakupiona świnia zostanie przebadana, a jej mięso zanim trafi do handlu będzie przetworzone w temperaturze powyżej 120 stopni, głównie na konserwy.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: specustawa dotycząca ASF nie zadowala rolników

Według ministerstwa rolnictwa, zaproponowane w ustawie rozwiązania pozwolą na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

Ustawa została uchwalona przez Sejm w poniedziałek, 5 września, w trybie nadzwyczajnym. Poparły ją wszystkie kluby poselskie.

W Polsce odnotowano dotąd dwadzieścia ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej, z czego czternaście w województwie podlaskim (pozostałe cztery w lubelskim, a dwie w mazowieckim).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA