REKLAMA

ASOS: Rozwojowy program dla tych, którzy najlepsze lata mają już za sobą

  • Autor: WK
  • 11 lutego 2016 12:17
ASOS: Rozwojowy program dla tych, którzy najlepsze lata mają już za sobą W 2016 rząd zamierza położyć większy nacisk na usługi dla osób starszych w małych miejscowościach./Fot.pixabay.com/

• Rząd przeznaczy 280 mln zł na wsparcie organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych.
• Większy nacisk ma być położony na usługi dla osób starszych w małych miejscowościach.
• Ubiegłoroczna edycja programu kosztowała 40 mln zł. Na co je wydano?
• W 2015 r. organizacje pozarządowe zgłosiły 3239 ofert aktywizujących seniorów. To rekord ostatnich lat.

Realizacja programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych (ASOS) w 2015 r. oraz plany pracy na bieżący rok były tematami, nad którymi dyskutowali posłowie podczas posiedzenia Komisji Polityki Senioralnej.

Zasadnicze cele uchwalonego przez RM rządowego programu ASOS na lata 2014- 2020 przedstawiła Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Bojanowska uważa, że ambitne i długofalowe przedsięwzięcie ma odmienić trudną sytuację seniorów, wpłynąć na poprawę jakości i poziom ich życia, stwarzając osobom starszym możliwość godnego starzenia się poprzez angażowanie ich do aktywności społecznej.

Inaczej mówiąc, chodzi o dążenie do lepszego wykorzystania potencjału społeczno-zawodowego seniorów, ich zainteresowań, możliwości i wiedzy do działań prospołecznych. Na program ten rząd przeznaczył 280 mln zł. Pieniądze wspierają organizacje pozarządowe, które we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego działają na rzecz osób starszych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: Obywatelski Parlament Seniorów, nowatorska inicjatywa stare problemy

Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to niepełnosprawność fizyczna czy intelektualna. Najważniejsze, by pomoc dotyczyła seniorów. - Wszystkie statystyki wykazują, że największa liczba osób niepełnosprawnych to seniorzy, w szczególności po 70. roku życia. Ten program jest właśnie dla nich. Dla osób niepełnosprawnych nie będących seniorami, kierowane są inne środki i programy – mówiła wiceminister Elżbieta Bojanowska.

Posłowie dowiedzieli się ponadto, jak wykorzystano pieniądze w ramach programu ASOS w 2015 r. Budżet na ten program wyniósł w ubiegłym roku około 40 mln zł. Prawie 12 mln zł z tych środków przeznaczono na edukację osób starszych. Na integrację wewnątrz i międzypokoleniową przeznaczono ok. 15 mln zł. Na partycypację społeczną i usługi społeczne przeznaczono po ok. 5 mln zł.

- W minionym roku zgłoszono 3239 ofert. W 2014 było ich 2434. Rosnąca liczba wniosków jest najlepszym dowodem popularności tego programu – mówiła Elżbieta Bojanowska.

Wśród zgłoszonych ofert dominowały indywidualne. W ub. r. było ich 76 proc. Oferty partnerskie stanowiły 22 proc. Prawie 3 proc. wszystkich ofert, na sumę 7 mln zł, złożyły uniwersytety trzeciego wieku.

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs ofert na rok 2016. - Nie będzie on odbiegał od ogólnych założeń konkursów wcześniejszych – zapewniała wiceminister.

Odpowiadając na kwestie poruszane w dyskusji zwróciła uwagę, że aby program działał skutecznie, niezbędna jest ewaluacja. Trzeba go ciągle zmieniać, uzupełniać, przystosowywać w zależności od potrzeb. W 2016 rząd zamierza położyć większy nacisk na usługi dla osób starszych w małych miejscowościach.

Tam jest ich najwięcej, są gorzej wykształcone, częściej chorują. - Zależy nam, by dotrzeć do tych środowisk. Nieważne w jaki sposób, ważne, żeby te osoby zostały skutecznie zaktywizowane – przekonywała wiceminister.

- W nowym programie będziemy bardziej uszczegóławiać działania, jakie można w ramach poszczególnych programów podejmować. Będzie to pomocna wskazówka dla beneficjentów tych programów co do kierunków podejmowanych działań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA