REKLAMA

Ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii, Szydło: Brytyjskie służby odpowiadają za bezpieczeństwo. Będziemy się upominać

  • Autor: PAP/AT
  • 15 września 2016 09:05
Ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii, Szydło: Brytyjskie służby odpowiadają za bezpieczeństwo. Będziemy się upominać W Harlow doszło do ataków na Polaków. Zginęła jedna osoba (fot.youtube)

• Za zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom mieszkającym w Wielkiej Brytanii odpowiadają brytyjskie służby.
• Będziemy monitorować, czy będą oni podejmować w tej sprawie konkretne działania - powiedziała premier Beata Szydło.

Szefowa rządu w wywiadzie dla TVN24 była pytana o ostatnie ataki na Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. "Będziemy dążyć do tego, by przypominać władzom brytyjskim, bo to jest odpowiedzialność Brytyjczyków, to jest odpowiedzialność służb brytyjskich, do zapewnienia polskim obywatelom mieszkającym w Wielkiej Brytanii bezpieczeństwa" - powiedziała Szydło.

Dodała, że obowiązkiem polskiego rządu jest "upominanie się, wtedy gdy w naszej ocenie te służby nie działają wystarczająco skutecznie i przypominanie, że są one odpowiedzialne za to bezpieczeństwo".

Premier zwróciła ponadto uwagę, że zarówno premier Wielkiej Brytanii Theresa May, jak i przedstawiciele brytyjskiego rządu, wyrazili "nie tylko wielkie ubolewanie z powodu tego, co się stało, ale zadeklarowali, że będą konkretne działania podejmowane". "My będziemy w tej chwili monitorować, czy rzeczywiście tak jest" - zaznaczyła.

Szefowa rządu pytana była też o sprawę "chuligańskich wybryków" w stosunku do cudzoziemców w Polsce. Chodzi m.in. o sprawę pobicia przed tygodniem, w jednym z warszawskich tramwajów profesora Jerzego Kochanowskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Został on pobity, bo rozmawiał po niemiecku z kolegą z Uniwersytetu w Jenie.

"To są działania karygodne i nigdy nie powinny mieć miejsca" - stwierdziła Szydło.

"Powinniśmy przede wszystkim, począwszy od polityków, poprzez media, różnego rodzaju ważne instytucje, osoby publiczne zdecydowanie takie działania potępiać" - dodała.

Premier stwierdziła też, że "uspokojenie i język dialogu jest w Polsce bardzo potrzebny".

W piątek wieczorem w Leeds, w hrabstwie West Yorkshire, doszło do kolejnego napadu na Polaków. Według komunikatu miejscowej policji, mężczyźni zostali zaatakowani przez grupę około dwudziestu zakapturzonych nastolatków w wieku od 16 do 18 lat. Jeden z Polaków został poważnie ranny; trafił do szpitala, bo wymagał interwencji chirurgicznej.

Policja w Leeds w hrabstwie West Yorkshire potwierdziła w poniedziałek, że piątkowy atak jest traktowany jako przestępstwo na tle nienawiści narodowościowej. Polskie służby konsularne są kontakcie z policją i władzami miasta w celu wyjaśnienia tego wydarzenia.

To kolejny poważny incydent na tle nienawiści narodowościowej wymierzony w polską społeczność w Wielkiej Brytanii od czerwcowego referendum w sprawie wyjścia tego kraju z UE. Do najpoważniejszego doszło 27 sierpnia w Harlow w hrabstwie Essex, gdzie jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wilemo 2016-09-15 10:27:59
    słabe to wszystko słabe gadanie nic z tego nie będzieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA