REKLAMA

Ataki rasistowskie w Polsce, Bodnar: To Politycy tworzą atmosferę przyzwolenia

  • Autor: PAP/AT
  • 16 września 2016 06:43
Ataki rasistowskie w Polsce, Bodnar: To Politycy tworzą atmosferę przyzwolenia Pod koniec kwietnia premier Beata Szydło rozwiązała radę ds. walki z rasizmem i ksenofobią (fot.youtube)

• Liczba ataków rasistowskich i ksenofobicznych wzrosła z kilkudziesięciu miesięcznie do kilkudziesięciu tygodniowo.
• "To politycy tworzą atmosferę przyzwolenia" – twierdzi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
• Mariusz Błaszczak bagatelizuje ksenofobiczne zachowania. Wtóruje mu Jarosław Gowin

Zdarzenia na tle rasistowskim, homofobicznym i ksenofobicznym są zapisywane przez stowarzyszenie Nigdy Więcej w prowadzonej przezeń tzw. brunatnej księdze. "Kiedyś było ich kilkanaście, kilkadziesiąt miesięcznie. Teraz jest kilkanaście, kilkadziesiąt tygodniowo" - powiedział  "Gazecie Wyborczej" Stanisław Czerczak ze stowarzyszenia.

Problem widać też w oficjalnych statystykach. W 2014 roku policja wszczęła 698 postępowań o czyny motywowane nienawiścią, w roku ubiegłym - 962. Podobnie jest w prokuraturze - w dwa lata liczba postępowań niemal się podwoiła, wzrastając z 835 do 1548. Niechęć wobec obcych pokazują też badania Amnesty International – pisze "Gazeta Wyborcza".

Czytaj też: Prezydent: W wolnej Polsce nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię, antysemityzm

"Rasizm nie jest już u nas wstydliwy. Przez wiele lat trywializowano problem rasistowskich i ksenofobicznych zachowań. Uznawano, że dotyczy tylko stadionowych bandytów i subkultur młodzieżowych. Okazuje się, że problem jest znacznie szerszy" - ocenił Stanisław Czerczak.

"Innego zdania jest rząd. Mariusz Błaszczak, minister MSWiA, ksenofobiczne zachowania bagatelizuje, uważając je za margines (...) Wtóruje mu Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który nie dostrzega w Polsce brunatnego nacjonalizmu" - donosi "Gazeta Wyborcza".

Gazeta przypomina, że pod koniec kwietnia premier Beata Szydło rozwiązała radę ds. walki z rasizmem i ksenofobią.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA