REKLAMA

Audyt PiS to gwoźdź do trumny koalicji KOD, Nowoczesnej, PO i PSL?

 • Autor: Justyna Sobolak
 • 14 maja 2016 03:08
Audyt PiS to gwoźdź do trumny koalicji KOD, Nowoczesnej, PO i PSL? Dr Andrzej Rudowski, politolog z Instytutu Politologii UKSW w Warszawie, uważa, że skutki audytu mogą być dla PO i PSL dwojakie. (fot.: twitter.com/Platforma_org)

• - PO nie powinna martwić się o wyniki sondażowe. Audyt przeprowadzony przez PiS będzie podgrzewał głównie wyborców tej partii – uważa dr Marta Żerkowska-Balas, politolog z SWPS.
• - Audyt może jednak stanowić poważną przeszkodę w budowaniu koalicji PO i PSL z Nowoczesną oraz KOD-em – twierdzi z kolei dr Andrzej Rudowski, politolog z Instytutu Politologii UKSW. I dodaje, że PiS podąża ścieżką przetartą przez PO. Wczorajszy myśliwy stał się dziś zwierzyną.
• Będzie dorzynanie watahy?

W środę (11 maja) w Sejmie ministrowie PiS przedstawiali wyniki audytu rządów PO-PSL. Swoim poprzednikom wytykali zaniedbania, niegospodarność, marnotrawienie publicznych pieniędzy. Na rządzie Ewy Kopacz i Donalda Tuska nie pozostawili suchej nitki.

POzycja niezagrożona

Mimo tego, zdaniem politolog dr Marty Żerkowskiej-Balas, ani Platforma Obywatelska, ani Polskie Stronnictwo Ludowe nie muszą bać się o wyniki sondażowe i utratę wyborców po sejmowym spektaklu.

- Od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych badania opinii publicznej pokazują bardzo wyraźny podział na zwolenników i przeciwników partii rządzącej. Liczebność obu grup nie zmienia się znacząco niezależnie od tego, jakie działania partia rządząca podejmuje. Wskazuje na to zarówno stały poziom zadowolenia z rządu, jak i niezmienny odsetek respondentów, którzy deklarują poparcie PiS w wyborach. Oznacza to, że przekaz PiS trafia przede wszystkim do zwolenników tej partii i ma na celu utrzymanie ich mobilizacji na stałym poziomie - uważa.

Jak dodaje, do tego, że pozycja PO i PSL pozostanie w oczach wyborców niezmienna, przyczyniło się także samo PiS. - Forma, jaką przybrał audyt: wielogodzinny spektakl jednego aktora (PIS) bez możliwości podjęcia rzetelnej debaty - sprawia, że stał on się mało wiarygodnym narzędziem atakowania opozycji, które nie przyniesie efektów w postaci spadku poparcia dla partii opozycyjnych. Z pewnością jest to jednak kolejna cegiełka w murze dzielącym polskie społeczeństwo - twierdzi dr Marta Żerkowska-Balas.

Czytaj też: Karczewski: Wielomilionowe pensje szefów spółek skarbu państwa porażają

Koalicji nie będzie?

Nie oznacza to jednak, że audyt nie będzie miał żadnego wpływu na opozycje. Dr Andrzej Rudowski, politolog z Instytutu Politologii UKSW w Warszawie, uważa, że skutki mogą być dwojakie. - Po pierwsze, śledztwa prokuratorskie, które będą następstwem składanych do prokuratury doniesień z pewnością przyczynią się do dalszego wewnętrznego osłabienia tych formacji oraz utrudnią odzyskiwanie społecznego poparcia - mówi.

-  Po drugie, mogą stanowić przeszkodę w dalszej konsolidacji opozycji. Kaliber części zarzutów - o ile zyskają potwierdzenie w dokumentach sformułowanych przez PiS - w zasadzie wyklucza dalszą współpracę KOD-u i Nowoczesnej z PO i PSL. W innym razie obie nowe formacje narażą się na utratę wiarygodności. Szczególnie dotyczy to Nowoczesnej, której poparcie zapewniają przede wszystkim rozczarowani wyborcy PO - uważa dr Andrzej Rudowski.

Powstanie koalicji zapowiadał na marszu 7 maja Ryszard Petru, lider Nowoczesnej (fot. Twitter/Nowoczesna)

Pogoń za lisem

Zdaniem politologa z Instytutu Politologii UKSW, PiS doskonale przemyślało formę audytu.

- Kwestionowanie formy audytu to jeden z argumentów opozycji. Naturalnie wygodniej byłoby poznać wszystkie zastrzeżenia i dysponować odpowiednim czasem na odniesienie się do nich. Jednak Sejm to nie sąd. Toczy się w nim walka polityczna, zaś audyt, poza kontrolnym, ma też wymiar polityczny. Dlatego sądzę, że PiS wybrał dogodną dla siebie formułę – uważa dr Andrzej Rudowski.

W jego opinii forma audytu sprzyja budowaniu napięcia. Na końcowy efekt audytu możemy poczekać nawet do… końca obecnej kadencji Sejmu.

- Przypomnienie w skoncentrowanej formie wszystkich błędów, uchybień, niedociągnięć 8-letnich rządów PO i PSL z pewnością pomaga PiS skonsolidować własne zaplecze społeczne. Równocześnie podkreślana na każdym kroku cząstkowość audytu i prawdopodobieństwo dalszych jego uzupełnień pozwala cały ten proces rozciągnąć w czasie - mówi politolog.

- Można przypuszczać, że PiS szykuję się -  by użyć przenośni - do pogoni za lisem, która ma być długa i dostarczyć wszystkim niezapomnianych wrażeń. Potrwa to zatem pewnie do końca obecnej kadencji, a jeśli się da, to i dłużej. Nie można przy tym nie zauważyć, że de facto PiS podąża ścieżką przetartą wcześniej przez PO. Wczorajszy myśliwy stał się dziś zwierzyną. Mam tylko nadzieję, że tym razem nie usłyszymy o dorzynaniu watahy - mówi politolog.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (2 komentarzy)

 • życie jest okrutne! 2016-05-14 19:27:13
  Do Audytor: Słuszne spostrzeżenie "Państwa Teoretycznego "z uwagi iż, majątek Narodowy został rozgrabiony . W związku z dalszym pogłębianiu kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego będziemy niezauważeni w Unii Europejskiej obawiam się nie uniknione zbankrutujemy jako kraj, lecz nikt Polsce nie pomoże jak Grekom"PiS prowadzi powyższą polityką Nas do zguby".
 • Audytor 2016-05-14 08:18:29
  Audyt to spoiwo, które scementuje koalicję obrońców dorobku państwa teoretycznego chdikk...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA