REKLAMA

Bartłomiej Wróblewski: Przepis zezwalający na aborcję eugeniczną niezgodny z konstytucją

  • Autor: PAP/AT
  • 02 listopada 2017 09:22
Bartłomiej Wróblewski: Przepis zezwalający na aborcję eugeniczną niezgodny z konstytucją Celem wniosku, który złożył 27 października w TK jest sprawdzenie konstytucyjności przepisu pozwalającego na aborcję z powodu podejrzenia choroby dziecka (fot.shutterstock)

Przepis zezwalający na aborcję eugeniczną powinien zostać uchylony - powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS).

• Przepis zezwalający na aborcję eugeniczną jest niezgodny z konstytucją i w związku z tym powinien zostać uchylony - zaznaczył Wróblewski.

• Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zgodzi się z tym stanowiskiem - dodał.

Wróblewski w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" zaznaczył, że celem wniosku, który złożył 27 października w TK jest sprawdzenie konstytucyjności przepisu pozwalającego na aborcję z powodu podejrzenia choroby dziecka. "W szczególności z jej trzema artykułami: poszanowaniem godności człowieka, prawem do życia i zasadą równości" - wyjaśnił.

"To paradoks, że choć po 1997 r. podejmowanych było wiele inicjatyw dotyczących poszerzenia ochrony życia, nie zrobiono tego, co według mnie jest najbardziej podstawowe. W 1997 r. Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie stwierdził, że przepis pozwalający na aborcję z przyczyn społecznych jest niezgodny z ustawą zasadniczą, ale zaznaczył, że nie wypowiada się na temat innych przesłanek bo tylko o to był pytany. Później potwierdzał to także ówczesny prezes Trybunału prof. Andrzej Zoll. Trzeba było więc zapytać Trybunał również o aborcję eugeniczną" - powiedział Wróblewski.

Czytaj też: Spór o aborcję i czarne protesty zachwiały pozycją prezydenta i premier

Zdaniem posła "nie ma decydującego znaczenia" fakt, że TK badał wówczas zgodność przepisów z tzw. małą konstytucją, a nie obowiązującą obecnie. "W świetle obecnej konstytucji wszystkie argumenty tylko ulegają wzmocnieniu. Znajduje się w niej zapis o godności człowieka, jego prawie do życia, więc argumenty za życiem są silniejsze niż wtedy, gdy Trybunał orzekał w sprawie przesłanki społecznej" - ocenił.

Pytany, dlaczego wniosek do TK pomija przepis dopuszczający aborcję, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, poseł zwrócił uwagę, że obecna dyskusja "koncentruje się na aborcji eugenicznej, bo z tego powodu w zdecydowanej większości są zabijane w Polsce dzieci przed urodzeniem". "Według dostępnych danych dotyczy to ponad 90 proc. tzw. legalnych aborcji. W mojej ocenie w tym momencie wniosek dotyczący tej przesłanki ma realne szanse na pozytywne rozpatrzenie" - dodał.

Poseł poinformował, że pod wnioskiem do TK podpisało się ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA