REKLAMA

Bartosz Kownacki: Wynik audytu programów modernizacji sił zbrojnych jest przykry

 • Autor: Włodzimierz Kaleta
 • 23 lutego 2016 11:38
Bartosz Kownacki: Wynik audytu programów modernizacji sił zbrojnych jest przykry Leopardy są na wyposażeniu 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wszystkie zostaną zmodernizowane do 2020 r. /Fot. arch.10BKPanc./

• Amerykanie zaproponowali sprzęt trzykrotnie droższy, niż przewidywał preliminarz polskich wydatków na ten cel.
• Przyszłość śmigłowców Caracal w polskiej armii zależy od wyników negocjacji offsetowych prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju.
• Polska chce zmodernizować czołgi Leopard 2A4, które otrzymała z niemieckiego demobilu. Będzie wówczas jednym z największych użytkowników Leopardów w NATO.

- Wkrótce zostaną przedstawione wyniki audytu Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022 - zapowiedział Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON.

- Wynik tego audytu jest przykry – podkreślił wiceminister. Poinformował, że koszty oferowanego Polsce w ramach programu "Wisła", systemu obrony powietrznej średniego zasięgu zestawów przeciwrakietowych Patriot były trzykrotnie wyższe niż początkowo zakładał MON.

Czytaj też: Wkrótce raport z audytu planu modernizacji armii

Trudny los programów modernizacyjnych

Wciąż też nie wiadomo, co z realizacją umowy na dostawę śmigłowców Caracal. Kownacki poinformował, że obecnie to sprawa Ministerstwa Rozwoju, które prowadzi negocjacje offsetowe. W zależności od tego, jakie będą wyniki tych negocjacji MON zadecyduje, co dalej. Wiceminister obrony nie krył jednak, że jego zdaniem wynegocjowany i parafowany kontrakt na dostawę śmigłowców Caracal jest niekorzystny gospodarczo dla Polski.

Ciągłe zawirowania wokół realizacji programów modernizacji naszej armii przesłoniły pierwszą optymistyczną informację w tym obszarze. Może dlatego, że jej szczegóły utajniono. W grudniu 2015 r. podpisano umowę o współpracy przy modernizacji czołgów Leopard pomiędzy firmą Bumar-Łabędy, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a niemieckim koncernem Rheinmetall Lansysteme. Czołgi Leopard są na wyposażeniu 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wszystkie zostaną zmodernizowane do 2020 r.

Kontrakt o wartości 2,415 mld zł obejmuje modyfikację 128 czołgów 2A4 do konfiguracji wozów Leopard 2P4. Zakończył się tym samym wieloletni proces negocjacji i dochodzenia do tego niezbędnego wojskom pancernym rozwiązania.

Światełko w modernizacyjnym tunelu

Zdecydowano, że 25 proc. wartości umowy zostanie pokrytych środkami z tegorocznego budżetu resortu obrony narodowej. Jak wyjaśniał gen. bryg. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia, w kontrakcie przewidziano dwie fazy. W pierwszej, głównym udziałem ma być partner zagraniczny. Dopiero od modernizacji siódmego egzemplarza role będą się odwracać, tak aby od 18 modernizowanego czołgu to polska strona była wiodącą.

- Bezpieczeństwo Polski zależy nie tylko od sprawnej, stosunkowo dużej, dobrze wyszkolonej armii. O sile państwa stanowi także jego przemysł - powiedział wiceminister Bartosz Kownacki, który był obecny podczas podpisywania umowy.

Kluczowe zmiany w nowym Leopardzie 2PL obejmą systemy uzbrojenia, obserwacji i kierowania ogniem. Modernizacja dotyczyć ma przede wszystkim zwiększenia odporności balistycznej czołgu. Na wieży zostanie zamontowany dodatkowy pancerz modułowy niemieckiej firmy IBD. Dowódca i działonowy otrzymają celowniki najnowszej generacji, a kierowcy kamery cofania. Większe bezpieczeństwo załogi mają zapewnić systemy przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe.

Polska w latach 2002-2003 otrzymała 128 Leopardów 2A4 z nadwyżek Bundeswehry za przysłowiową złotówkę. Nie były to czołgi nowe i wymagały coraz pilniejszej modernizacji systemów uzbrojenia, jak również łączności, która w Leopardach wciąż jest analogowa.

Niestety wymiany radiostacji umowa nie przewiduje. Być może znajdzie się ona w aneksie. Polskie wojsko dysponuje też 119 Leopardami 2A5.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Snake 2016-02-24 08:59:27
  Do Podatnik: Sprawy zbierania złomu wojskowego od lat po krajach NATO to temat od wielu lat wracający. Stare konstrukcje Kobeny z lat 60-tych, Leopardy z lat 70-tych itd. W kwietniu 2015 Welt am Sonntag podał, że wolframowe pociski Leoparda 2 DM53 (LKE II) nie są w stanie przebić pancerza rosyjskiego T-90, ani zmodernizowanej wersji T-80. Niemcy zaczęli modernizować amunicję, ale będzie ona tylko pasować do najnowszej wersji Leoparda 2A7 - więc znowu coś nie pykło. Nasze Leopardy to 2A5 więc jest różnica 2 generacji. Tematów jest wiele. Umowa na modernizację 128 Leopardów z grudnia 2015 nie wiadomo co zakłada bo jak podaje PAP, każdy czołg ma być osobno rozbierany i oceniany. Testy pierwszych sztuk po modernizacji 2018. A co z polskim projektem średniego czołgu wsparcia PL-01 Concept, czy umrze tak jak korweta "Gawron" ? Chyba to ciut nie na temat co do kopalni i wojska ale, za coś trzeba utrzymywać biura w Holdingach, Spółkach, Związkach. Kiedyś były gwarectwa, zjednoczenia, sportowcy na etatach itd obecnie od wielu lat się tylko szyldy pozmieniały. Modernizacja to od wielu lat fikcja. Handel kompensatami, który kwitł pod koniec lat 90-tych - zarabiali wszyscy dookoła łącznie z rodzinami członków rządu - zgodnie z litera prawa. Kiedyś w jednym z regionów AWS polikwidował wszystkie kopalnie - tłumaczenie było takie, że jak się tyle likwiduje to się można o 1-2 pomylić. Oj no co tam - że dzielnice wymarły na 10 lat, pleniło się złodziejstwo, dewastacje, bo ludzie nie mieli za co żyć - ale to mały problem, "można się pomylić".
 • Podatnik 2016-02-23 23:16:41
  Jak ma być dobrze z modernizacją skoro wszystkie środki pakujemy w węgiel - p. Becia była uprzejma zabrać 210 MLN PLN z finansowania programów modernizacji sprzętu wojskowego i przeznaczyła je na zakup węgla m.in z kopalni Brzeszcze. Ta kopalnia to rekordzistka - do każdej tony wydobytego w niej węgla podatnik dopłaca 242 PLN. Nic dziwnego że nie ma środków na takie fanaberie jak nowoczesny sprzęt dla wojska. Wroga będą zwalczać procarze strzelający kamieniem węglowym. Bardzo dobra zmiana.
 • życie! 2016-02-23 16:53:29
  Łatwiej dla Niemców było oddać Leopardy dla Polskiej armii jak w ich ojczystym kraju zutylizować! Podobnie z wysłużonymi samolotami Herkules, zamiast na złom w USA przyjmowaliśmy antyki z fanfarami na wyposażenie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Putin słusznie zauważył kraje bałtyckie jak Polska dla jego armii to gówno w trawie, obecnie co oczywiste przy aferach jak np.Gruntowa dla obrębów gmin wystarczy wprowadzić małą zawieruchę w Polsce wybijemy się sami.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA