REKLAMA

Bartosz Marczuk: Samorządy dostaną 300 mln zł na realizację programu 500 plus

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 02 lutego 2016 10:56
Bartosz Marczuk: Samorządy dostaną 300 mln zł na realizację programu 500 plus Wiceminister pracy Bartosz Marczuk w audycji "Sygnały dnia" Polskiego Radia zdradził szczegóły programu "Rodzina 500 plus" (fot. twitter/MRPiPS)

· Wiceminister pracy Bartosz Marczuk w audycji "Sygnały dnia" Polskiego Radia zdradził szczegóły programu "Rodzina 500 plus".
· Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 kwietnia.
· Ich przyjmowaniem i wypłatą będą zajmować się samorządy.
· Dostaną na to przeszło 300 mln zł.
· Resort pracy przewiduje, że do obsługi programu będzie trzeba zatrudnić 7 tys. osób.


 Na antenie powiedział, że program „Rodzina 500 plus” nie jest zasiłkiem socjalnym. – Absolutnie nie jest to zasiłek socjalny, jeśli spoglądamy na to, że jest to pierwszy po 1989 roku taki powszechny system wspierania rodzin. Przypomnę, że od drugiego dziecka w górę nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. To jest dowód na to, że jest to program prodemograficzny – mówił.

Przypomniał też, że podobne programy funkcjonują w innych krajach. – Nie jest to Polska fanaberia. Na 32 kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii 21 spośród tych krajów wypłaca powszechne świadczenia rodzinne bez kryterium dochodowego  – mówił.

Pytany o to, dlaczego rząd przyzna pieniądze od drugiego dziecka, powiedział:  – Byśmy się z kraju jedynaków, 54 proc. rodzin ma tylko jedno dziecko, stali krajem, w którym obowiązuje model przynajmniej 2+2, a najlepiej 2+3 – twierdził.

Przypomniał, że nabór wniosków w gminach ruszy 1 kwietnia. Przyjmowaniem wniosków i wypłatami będą zajmowały się samorządy. – Samorządy będą, jako te, które są najbliżej obywateli plus te, które już w tej chwili wypłacają świadczenia rodzinne, będą zajmować się przyjmowaniem wniosków i wypłatami. Podkreślmy, że samorządy będą za to otrzymywać stosowną wypłatę. W tym roku jest to 2 proc. od całej kwoty, czyli przeszło 300 mln zł – mówił.

Na pytanie, ile osób dodatkowo będą musiały zatrudnić samorządy, powiedział: - Nie mówimy samorządom, macie zatrudnić tyle i tyle osób. My dajemy pieniądze, a oni decydują, czy zatrudnić pracowników. Nasz szacunek to dodatkowo 7 tys. urzędników, czyli 2,8 etatu w jednej gminie. Chcielibyśmy, aby koszty obsługi były jak najniższe – dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA