REKLAMA

Bataliony Chłopskie: Rekonstruktorzy historyczni towarzyszyli PSL w Sejmie

  • Autor: GP
  • 10 października 2016 15:41
Bataliony Chłopskie: Rekonstruktorzy historyczni towarzyszyli PSL w Sejmie PSL rozmawiało w Sejmie o Batalionach Chłopskich i ofierze tej formacji na frontach Ii Wojny Światowej. (fot.: PSL/Twitter.com)

• Posłom PSL towarzyszyli w Sejmie rekonstruktorzy historyczni przebrani za zbrojnych Batalionów Chłopskich, z okresu II Wojny Światowej.
• Była to część zorganizowanej przez PSL konferencji upamiętniającej tę ludową formację oporu.

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) w poniedziałek (10 października) mieli niecodzienną "obstawę" w Sejmie. Politykom Stronnictwa, na korytarzach sejmowych, towarzyszyła grupa młodzieży przebrana w historyczne mundury polskich formacji wojskowych.

Byli to członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej, którzy przebrał się w mundury Batalionów Chłopskich (BCh).

Powodem happeningu była konferencja partii w Sejmie poświęcona właśnie Batalionom Chłopskim.

- Wśród tragizmu okupacji wojny rodziły się najpiękniejsze uczucia patriotyczne. Nigdy w dziejach narodu polskiego, ludowcy i chłopi nie złożyli takich ofiar na ołtarzu ojczyzny - mówił w czasie spotkania w poniedziałek, w Sejmie Janusz Gmitruk, ekspert i historyk zaproszony przez PSL.

Czytaj: PSL chce budowy pomnika Batalionów Chłopskich

Bataliony Chłopskie były konspiracyjną organizacją zbrojna polskiego ruchu ludowego. Liczba członków tej formacji w okresie II Wojny Światowej oscylowała w granicach 170 tys. ludzi.

BCh walczyły na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce. Za cel stawiały sobie obronę wsi polskiej przed terrorem niemieckim i eksploatacją gospodarczą polskich chłopów. Po Armii Krajowej była to największa formacja zbrojna podczas okupacji.

Organizacja utworzona została w sierpniu 1940 roku.

Źródło: PSL/Twitter.com

Źródło: PSL/Twitter.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA