REKLAMA

Beata Szydło znalazła dobrą okazję do zakończenia protestu w Sejmie

 • Autor: PAP/PSZ
 • 26 kwietnia 2018 09:43
Beata Szydło znalazła dobrą okazję do zakończenia protestu w Sejmie Beata Szydło liczy na szybkie porozumienie z protestującymi (fot. P. Tracz / KPRM)

Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przyjmie w czwartek projekt dot. renty socjalnej. W jej ocenie będzie to dobra okazja do zakończenia protestu rodziców osób niepełnosprawnych. Dodała, że jest gotowa spotkać się z nimi w Sejmie, jeżeli taka będzie wola premiera.

 • Protest w Sejmie trwa od 18 kwietnia.
 • Rząd zawarł już porozumienie z częścią środowisk osób niepełnosprawnych, ale protestujący je odrzucili.
 • Wczoraj doszło do zamkniętego spotkania protestujących z minister Elżbietą Rafalską.

"Mam nadzieję na porozumienie, i mam nadzieję, że podejmą ci państwo decyzję, może po dzisiejszym dniu (...), dobrym momentem jest dzisiejszy dzień, bo Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy, którą zadeklarował pan premier" - oznajmiła Szydło w TVP1.

Zgodnie z propozycją resortu rodziny, pracy i polityki społecznej renta socjalna wzrośnie do kwoty 1029,80 zł, czyli do poziomu najniższej emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2018 r. z mocą od dnia 1 czerwca 2018 r. Projekt realizuje jeden z postulatów protestujących od ponad tygodnia w Sejmie rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych.

"Już apelowałam do państwa (protestujących), żeby rozważyli zakończenie protestu, (...) pokazaliśmy, że dotrzymujemy słowa" - powiedziała Szydło.

Pytana, czy jest gotowa osobiście pojawić się w Sejmie i rozmawiać z protestującymi, powiedziała, że "jeżeli będzie taka wola ze strony pana premiera, to oczywiście tak".

Czytaj także: Minister rodziny nie chce dzielić osób niepełnosprawnych

Rząd zawarł 24 kwietnia z częścią środowiska osób niepełnosprawnych porozumienie, w którym zapisano m.in. podniesienie od czerwca renty socjalnej do poziomu równego najniższej rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych. Zawarto w nim także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Protestujący w Sejmie odrzucili jednak ofertę podpisania porozumienia, podkreślając, iż przedstawiony przez nich pakiet postulatów jest "nierozerwalny". Mówili jednocześnie, że nie znają osób ani organizacji, które sygnowały porozumienie z rządem.

W środę (25 kwietnia) przed południem protestujący w Sejmie rozmawiali na zamkniętym spotkaniu z szefową MRPiPS Elżbietą Rafalską. Przedstawili wówczas propozycję kompromisu, przewidującą modyfikację swoich postulatów. Zaproponowali stopniowe wprowadzenie postulowanego przez siebie dodatku dla niepełnosprawnych - najpierw w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. - 400 zł i od czerwca 2019 r. - 500 zł. Chcą też, by wysokość renty socjalnej została zrównana z minimalną rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy już od maja tego roku. Po spotkaniu protestujący ocenili, że "jest nadzieja" na porozumienie i wskazywali, że oczekują na decyzję rządu.

Kilka godzin później szefowa MRPiPS, podczas konferencji w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" powiedziała m.in., że propozycja środowisk protestujących w Sejmie "nie jest odmienna od wcześniejszej, tylko trochę zmodyfikowana", a realizacja wszystkich postulatów "dalej różnicowałaby sytuację osób niepełnosprawnych".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Laura Miletich 2018-04-30 08:20:06
  Do WoWa: Ta farbowana najwiecej krzyczaca blondynka ma odrost we wlosach ,widocznie brakuje jej na fryzjera,dlatego zmienila zdanie.Mowila Premierowi,ze potrzebuje pieluch I innych higienicznych rzeczy dla dziecka ale teraz tylko zywa gotowka.Przez 11 dni dziecko nie spi we wlasnym lozku-i to ma byc matka.
 • Laura Miletich 2018-04-30 08:08:36
  Do Rolniczka : Zapomnialas Rolniczko,ze dzieki Niej polskie dzieci nie gloduja.W okresie dwoch lat ten rzad zrobil dla was wiecej niz ktokolwiek do tej pory-WSTYD ze w ten sposob pisze kobieta.Protestujacym nie chodzi o pomoc im ofiarowana ale o gotowke z ktorej ich nikt nie bedzie rozliczal-czy jestes pewna ,ze te pieniadze przeznacza na dzieci
 • WoWa 2018-04-27 10:16:02
  Wychodzi tutaj brak odpowiedzialności za los do naturalnego poczęcia do naturalnej śmierci. Niepełnosprawni i upośledzeni nie mogą protestować tak jak np. górnicy więc można ich lekceważyć.
 • Rolniczka 2018-04-26 16:53:31
  Lepiej niech wraca na spływ. Martwi się o dziecko z UK a dla swoich brak jej czasu i pieniędzy. Dzieci z wadami genetycznymi są dla slltysowej ważne tylko do chwili ich urodzenia. Ą dalej ani kleru ani rządu nie obchodzą. Niech się martwią rodziceREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA