REKLAMA

Będą gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe dla agencji zatrudnienia w Polsce?

  • Autor: Pulshr/JS
  • 18 stycznia 2016 13:47
Będą gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe dla agencji zatrudnienia w Polsce? Stowarzyszenia zrzeszające agencje chcą wyeliminować negatywne praktyki na rynku, dlatego tez stworzyli propozycje zmian. (fot. Pixabay)

• Żeby zabezpieczyć pensje pracowników tymczasowych duże agencje proponują wprowadzenie gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych.
• Kolejną propozycją jest roczny nadzór nad nowymi agencjami. Do tego "każda agencja powinna składać oświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS i podatku w urzędzie skarbowym".
• Obecnie w Polsce agencję zatrudnienia może założyć każdy. Jest ich już ponad 6 tys.

Agencje zatrudnienia pojawiają się w Polsce jak grzyby po deszczu. Według Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia na dzień 1 stycznia 2016 roku w Polsce było zarejestrowanych 6079 podmiotów.

- Gdyby liczba agencji szła w parze z określonymi standardami – wtedy nie byłoby problemu. Niestety nie ma kontroli nad standardami funkcjonowania biznesu - ocenia Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR.

Problem polega na tym, że w Polsce agencję zatrudnienia może założyć każdy. Jedyne co trzeba zrobić, to złożyć wniosek do marszałka województwa o wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Koszty, które musi ponieść przedsiębiorca, to kilkaset złotych. Według Artura Ragana, eksperta ds. rynku pracy z Work Express taki stan rzeczy odbija się negatywnie na wizerunku agencji, które od wielu lat działają na rynku.

By wyeliminować negatywne praktyki na rynku, organizacje reprezentujące branżę (Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy wspólnie z Konfederacją Lewiatan) stworzyły postulaty nowelizacyjne w formie rekomendacji w zakresie podniesienia standardów na rynku pracy tymczasowej w Polsce. Propozycje zmian zostały złożone na ręce Radosława Mleczko, byłego wiceministra pracy.

Jedną z nich jest obowiązek posiadania przez agencję gwarancji bankowej, ubezpieczenia lub ekwiwalentu pieniężnego zdeponowanego na rachunku bankowym i przekazanego do wyłącznej dyspozycji marszałka województwa, w wysokości 25-krotności przeciętnego wynagrodzenia powiększonego o kwotę składek ZUS (ponad 100 tys. zł - w zależności od wysokości miesięcznej średniej pensji).

Czytaj całość na pulshr.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA