REKLAMA

Będą jeszcze tańsze lokale niż z Mieszkania Plus

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl
  • 03 marca 2017 12:57
Będą jeszcze tańsze lokale niż z Mieszkania Plus Moim zdaniem powoli zmienia się świadomość i nastawienie Polaków. Posiadanie mieszkania na własność przestaje być celem samym w sobie - mówi Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK (fot.BGK)

• TBS-y przeżywają renesans. Tym bardziej że pod względem wysokości czynszu mogą wygrać z lokalami w programie Mieszkanie Plus.
• Dariusz Stachera, dyrektor Departamentu Budownictwa Społecznego BGK liczy, że wrześniowa, trzecia już edycja naboru wniosków do programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego może być rekordowa.

Uruchomiony pod koniec 2015 r. program społecznego budownictwa czynszowego (SBC) był odpowiedzią na wieloletnią „lukę” w preferencyjnym finansowaniu TBS-ów z budżetu państwa. W 2016 r., w dwóch pierwszych edycjach programu, złożono w sumie 100 wniosków na łączną kwotę 560 mln zł. Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta w takim kształcie jak konsultowany projekt, BGK liczy, że kolejny trzeci nabór wniosków planowany na wrzesień br. potwierdzi popularność programu.

Znikną bowiem bariery dotyczące wymagań stawianych już na starcie takich jak przeznaczenia minimum połowy wybudowanych mieszkań dla osób wychowujących dzieci. Zarówno gminy, spółki TBS, jak i bank podnosiły, że warunek ten jest niepotrzebny, a niektórzy mieli problem, by mu sprostać.

Dariusz Stachera twierdzi, że nie obawia się, że zainteresowanie mieszkaniami w TBS-ach spadnie, bo ludzie czekają na lokale z programu Mieszkanie plus, które będą mogli wykupić na własność. Jego zdaniem programy te nie są konkurencyjne, a komplementarne. Wszystko zależy od potrzeb gminy i jej mieszkańców.

Poza tym mieszkania w TBS-ie będą prawdopodobnie tańsze niż te z programu Mieszkanie plus.

- Program Mieszkanie plus sensu stricto obejmuje tanie budowanie mieszkań na zasadach rynkowych (bez angażowania pieniędzy podatników), na gruntach Skarbu Państwa lub na gruntach gmin. Chodzi o mieszkania z tzw. opcją dojścia do własności, które nie będą wymagały partycypacji najemców. Natomiast z racji tego, że projekt całkowicie opiera się na finansowaniu rynkowym, należy liczyć się z tym, iż czynsz będzie tam wyższy niż w TBS-ach o jakieś kilkadziesiąt procent.

Cała rozmowa dostępna tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA