REKLAMA

Będą podwyżki dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

  • Autor: PAP/GP
  • 14 stycznia 2016 18:18
Będą podwyżki dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Podwyżki w tym roku mają otrzymać także funkcjonariusze i pracownicy innych służb specjalnych (fot. Victor/flickr.com/CC BY 2.0)

· ABW otrzymała znaczący wzrost finansowania wynagrodzeń.
· Agencja w 2016 roku ma zatrudniać około pięć i pół tysiąca osób.
· Plan podwyżek w ABW jest tylko częścią szerszego podnoszenia wynagrodzeń przez resort spraw wewnętrznych.

O prawie 19 mln zł wzrośnie w tym roku budżet Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wynagrodzenia. ABW przygotowała też projekt rozporządzenia ws. wzrostu uposażeń jej funkcjonariuszy.

Wysokość przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Agencji, podobnie jak w innych służbach i w wojsku, określana jest przez wielokrotność tzw. kwoty bazowej. Wysokość tej kwoty jest co roku zapisywana w ustawie budżetowej, natomiast mnożnik określany jest przez Radę Ministrów.

W czwartek (14 stycznia) opublikowano projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wielokrotność kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy ABW ma zostać podniesiona z 3,4 do 3,6. Sama kwota bazowa ma pozostać niezmieniona. W projekcie budżetu na 2016 r. zapisano ją na poziomie 1523,29 zł, takim samym jak w 2015 r.

Jak napisano w uzasadnieniu projektu, zwiększenie mnożnika zostało uwzględnione przy wyliczeniu funduszu wynagrodzeń funkcjonariuszy ABW na 2016 r. Ma on wynieść 359,5 mln zł.

- Kwota ta uwzględnia m.in. przyznanie na 2016 r. dodatkowych środków na uposażenia funkcjonariuszy ABW w kwocie 18 mln 948 tys. zł - poinformowano.

Według planu etatowego w ABW powinno służyć niecałe 5,5 tys. funkcjonariuszy. Nie podano, o jaką średnią kwotę wzrosną ich wynagrodzenia.

Przeczytaj o wynagrodzeniach dla pracowników biur poselskich.

Podwyżki w tym roku mają otrzymać także funkcjonariusze i pracownicy innych służb specjalnych i mundurowych oraz wojska. Każdy funkcjonariusz służb podległych MSWiA otrzyma w tym roku po ok. 200 zł podwyżki. W wojsku w zależności od stopnia żołnierze otrzymają miesięcznie o 100-210 zł brutto więcej.

Funkcjonariusze i żołnierze otrzymają wyższe wynagrodzenie po wejściu w życie ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-01-14 18:45:14
    Słusznie. Podwyżki i to znaczne słusznie należą się gnębiącym, a nie gnębionym. Onegdaj taki przydupas za uwodzenie kobiet dostał emeryturę równoważną mojej 2,5 rocznej, chociaż naprawdę pracowałem. Ile teraz zarobią, a ile będą brać emerytury po kilku latach? Zdaje się, że rząd uważa budżet za swoją prywatną własność i dowolnie go sobie rozkrada.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA