REKLAMA

Będą wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami

 • Autor: PAP/JS
 • 29 czerwca 2016 13:41
Będą wyższe kary za znęcanie się nad zwierzętami Wiceminister podkreślał, że nie wyobrażą sobie, by osoby, które zostaną skazane za znęcanie się za zwierzętami, mogły się nimi następnie opiekować (fot. facebook/Patryk Jaki)

Do pięciu lat więzienia za traktowanie zwierząt ze szczególnym okrucieństwem, kary finansowe do 100 tys. zł i możliwość orzekania zakazu wykonywania określonych zawodów - to propozycje resortu sprawiedliwości, które zwiększyć mają ochronę zwierząt.

"Jako państwo wysyłamy dzisiaj jasny sygnał: zero tolerancji dla tego typu zwyrodnialców" - mówił w środę podczas konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, podając przykłady szczególnie okrutnego tratowania zwierząt.

Dodał, że zdaniem resortu skuteczną walkę z tego typu sytuacjami ma ułatwić zarówno zaostrzenie kar więzienia, jak i wprowadzenie kar finansowych.

W myśl projektu, który przygotował resort, z dwóch do trzech lat więzienia ma wzrosnąć dopuszczalna kara za znęcanie się nad zwierzęciem, a w przypadku szczególnego okrucieństwa - do pięciu lat więzienia.

Czytaj też: Jerzy Baczyński: Mamy pecha, że Kaczyński rządzi nami i to teraz

Ministerstwo chce też wprowadzić obligatoryjne (w każdym przypadku skazania) orzekanie nawiązki od 1 tys. zł do 100 tys. zł na rzecz organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

Jak poinformował Jaki, resort chce wprowadzić też możliwość orzekania przez sądy (w przypadku szczególnego okrucieństwa - obligatoryjnie) zakazu wykonywania zawodu, który ma związek z opieką nad zwierzętami.

Wiceminister podkreślał, że nie wyobrażą sobie, by osoby, które zostaną skazane za znęcanie się za zwierzętami, mogły się nimi następnie opiekować. Wyjaśniał jednak, że ewentualny katalog tych zawodów będzie opracowywany podczas prac nad projektem.

Powiedział, że projekt w najbliższym czasie powinien trafić do konsultacji międzyresortowych.

Prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt trwają również w ramach Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Swój projekt zgłosił też klub Nowoczesna. Obie prepozycje przewidują m.in. zakaz trzymania psów na uwięzi, wykorzystywania zwierząt w cyrkach i hodowania ich wyłącznie na futra. Zespół chce też rozszerzenia katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Shania 2016-07-03 00:11:35
  Nie zgodzę się, ale oczywiście mam prawo, dla mnie brawo i brawo raz jeszcze, jeżeli ustawa wejdzie w życie, nie można głupio komentować-przepraszam oczywiscie, trzeba działać, i trzeba działać, to co się dzieje, jest bestialstwem, i trzeba to zatrzymać, bezwzględne więzienie, to chciałabym uzyskać,
 • spragniony123 2016-07-01 07:26:54
  Jak pisze m , wystarczy egzekwować prawo które jest . czy rząd nie ma już nic do roboty ,takie sprawy mogą poczekać ,bo odnoszę wrażenie jakby rząd spuścił z tonu
 • lilka 2016-07-01 00:20:42
  powinno być tak jak za człowieka a nawet więcej bo zwierze jest bezbronną istotą.
 • m 2016-06-30 06:47:41
  niech nAjpierw zaczną egzekwować to prawo które już istnieje.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA