REKLAMA

Będą zmiany w świadczeniach rodzinnych. Koniec złotówki za złotówkę?

  • Autor: JS
  • 04 kwietnia 2017 17:42
Będą zmiany w świadczeniach rodzinnych. Koniec złotówki za złotówkę? Ministrowie zaproponowali wprowadzenie tzw. pakietu alimentacyjnego, który ma poprawić ściągalność alimentów. (fot. pixabay)

Rząd na wtorkowym (4 kwietnia) posiedzeniu, zajmował się świadczeniami rodzinnymi, w tym programem 500 plus.

• Zdaniem rządu tzw. mechanizm "złotówka za złotówkę", przewidujący stopniowe obniżanie wysokości zasiłków rodzinnych i dodatków o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego, nie sprawdził się.

• Ministrowie zaproponowali wprowadzenie tzw. pakietu alimentacyjnego, który ma poprawić ściągalność alimentów.

• Debatowano także nad Kartą Dużej Rodziny. Rząd chce ją uatrakcyjnić.

Elżbieta Rafalska zapewniła, że fundamenty programu 500 plus zostaną bez zmian. Poinformowała, że zaproponowane przez resort zmiany do programu mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu oraz ułatwienia dla rodzin przy składaniu wniosków.

Rząd zajął się także podsumowaniem pozostałych świadczeń rodzinnych. Co zaproponowano?

Jeśli chodzi o świadczenia, rodzinne pod znakiem zapytania postawiono tzw. mechanizm "złotówka za złotówkę".

"Wprowadzony od 1 stycznia 2016 r., tzw. mechanizm "złotówka za złotówkę", przewidujący stopniowe obniżanie wysokości zasiłków rodzinnych i dodatków o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego, nie sprawdził się. Stosowanie tego mechanizmu w praktyce okazało się skomplikowane i kosztowne. Konieczna jest jego gruntowana analiza" - podkreślił rząd.

W przypadku świadczeń z funduszu alimentacyjnego zaproponowano wprowadzenie tzw. pakietu alimentacyjnego, który ma poprawić ściągalność alimentów.

Debatowano także nad Kartą Dużej Rodziny. Rząd chce ją uatrakcyjnić. 

"Chodzi o to, aby dostosować ją do postępu technologicznego, rozszerzyć wiedzę na temat zniżek ofertowych przez podmioty uczestniczące w programie KDR, zachęcić nowe firmy do prowadzenia polityki odpowiedzialnego biznesu przez włączanie się w działania na rzecz rodzin wielodzietnych. Zasadne wydaje się też rozważenie rozszerzenia kręgu osób uprawnionych do posiadania KDR także o rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Obecna sytuacja jest dla nich krzywdząca, gdyż mimo tego, że wychowali na przykład pięcioro czy sześcioro dzieci, nie mogą otrzymać KDR, ponieważ ich dzieci nie są już w wieku uprawniającym rodziców do jej otrzymania" - poinformował rząd. 

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej rozważa zwiększenie środków publicznych na dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. Jak zauważono, wynika to z konieczności zapełnienia swoistej luki w systemie opieki nad dzieckiem między ukończonym przez nie 1. rokiem życia (zapewniona opieka rodzica ze względu na urlop rodzicielski) a 3. rokiem życia (od września 2017 r. zapewnione jest miejsce w publicznym przedszkolu także dla 3-latków).

"Rozważane jest przekazanie dodatkowych środków z Funduszu Pracy na poprawę dostępności miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi oraz obniżenie kosztów opłat za miejsca w tych placówkach ponoszonych przez rodziców. Z sygnałów docierających do resortu wynika, że jedną z głównych barier związanych z trudnościami w łączeniu pracy zawodowej z obowiązkami rodzicielskimi jest brak dostępnej opieki dla najmłodszych dzieci" - poinformowano po posiedzeniu rządu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • szoook 2017-10-01 17:30:34
    To, ze wprowadzili 500 plus od drugiego dziecka, ok - taka zasada i koniec, jest w tym jakas logika. Ale niewprowadsenie zasady zlotowka za zlotowke to grzecznie mowiac buractwo i totalna niesprawiedliwosc koniec kropka!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA