REKLAMA

Będą zmiany w ustawie o radzie dialogu społecznego?

 • Autor: PAP / MIW
 • 16 czerwca 2017 11:36
Będą zmiany w ustawie o radzie dialogu społecznego? Obrady Rady Dialogu Społecznego. (fot. www.mpips.gov.pl)

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy spotka się w poniedziałek (19.06) Rada Dialogu Społecznego. Jednym z tematów spotkania ma być propozycja zmian w ustawie o RDS. Prezydent powoła też nowego członka Rady ze strony Forum Związków Zawodowych.

• W poniedziałek (19.06) w Pałacu Prezydenckim omawiane mają być m.in. propozycje zmian w ustawie zmierzające do poprawy funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego i szczegółów prac samej RDS.

• Rada ma uzyskać większe uprawnienia, np. prawo do wnoszenia o wysłuchanie publiczne projektów ustaw - nie tylko przygotowanych przez rząd, lecz także wniesionych przez prezydenta, posłów, Senat oraz obywatelskich. Projekt szczegółowo określa zasady rozpatrywania wniosku Rady o takie wysłuchanie.

• RDS chce też otrzymywać przygotowywane przez rząd i ministrów projekty nie tylko ustaw, lecz także strategii, programów i dokumentów planistycznych.

 

Do części propozycji, które będą omawiane w poniedziałek z prezydentem, wątpliwości ma m.in. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - np. uprawnień do wnoszenia o wysłuchanie publiczne. Ministerstwo Finansów ma się wypowiedzieć o projektowanym uprawnieniu Rady - by strony pracowników i pracodawców mogły wspólnie wnieść o wydanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego.

Zgodnie z projektem, w Radzie z głosem doradczym, oprócz dotychczasowych przedstawicieli - prezydenta oraz prezesów NBP i GUS - mieliby brać udział reprezentanci Głównego Inspektora Pracy oraz strony samorządowej: Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na udział przedstawiciela samorządowców w RDS nie zgadzają się jednak związki zawodowe.

Strony dialogu i prezydent będą się też zastanawiać, czy wprowadzić do ustawy rozwiązanie ułatwiające pracę - możliwość podejmowania wspólnych uchwał strony związkowej i pracodawców w drodze głosowania korespondencyjnego - elektronicznie. Takie uchwały będą jednak ważne tylko przy jednomyślnym głosowaniu wszystkich organizacji - zakłada projekt, do którego dotarła PAP.

W zmienianych przepisach Rada chciałaby też zmienić termin przedstawiania Sejmowi i Senatowi sprawozdań przewodniczącego Rady ze swojej kadencji. Miałoby ono trafiać do obu izb do 15 października każdego roku. Sprawozdanie za każdy rok kalendarzowy funkcjonowania Rady przekazywane byłoby do parlamentu do 15 maja.

W kompetencjach Rady byłoby też - jeśli projekt uzyskałby poparcie i ustawa została zmieniona - ustalanie zasad jej współpracy z Wojewódzkimi Radami Dialogu Społecznego.

NSZZ "Solidarność" w miejsce obecnego biura RDS chciałby powołania urzędu Rzecznika Dialogu Społecznego, który odpowiadałby za zapewnienie warunków pracy Rady i promocję wiedzy o dialogu społecznym. Rzecznika na cztery lata miałby powoływać na wniosek RDS Marszałek Sejmu.

Pozostałe organizacje chciałby, aby pracami biura rady kierował wicedyrektor ministerialnego Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". W projekcie zawarto też zapis o pokrywaniu z budżetu państwa składek do międzynarodowych organizacji dialogu społecznego, w których działają pracownicy i pracodawcy oraz zasad waloryzowania corocznego budżetu Rady.

Zmiana ma też dotyczyć finansowania pracy wojewódzkich rad - zamiast zadania zleconego marszałkowi województwa, ma być to jego zadanie własne. Projekt doprecyzowuje też zasady podejmowania stanowisk przez WRDS i jej członków, w sytuacji, gdy strony nie znalazły wspólnego zdania.

Przypomnijmy, że prezydent na podstawie ustawy powołuje członków rady. Jest też nieformalnym patronem dialogu społecznego w Polsce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA