REKLAMA

Będą zniżki dla uczniów ze szkół polonijnych

  • Autor: PAP/JS
  • 02 maja 2016 07:55
Będą zniżki dla uczniów ze szkół polonijnych Dzięki nowym regulacjom dzieci przyjeżdżające do Polski zza wschodniej granicy, ale też z UE, będą uprawnione do zniżek szkolnych, np. na przejazdy transportem miejskim (fot.:pixabay.com)

• Prezydent Andrzej Duda przedstawi w poniedziałek (2 maja) projekt ustawy gwarantującej ulgi dla uczniów szkół polonijnych, przyjeżdżających do Polski.
• Legitymacje mieliby otrzymać uczniowie wszystkich polskich szkół poza granicami ojczyzny – pisze "Nasz Dziennik".

Dzięki nowym regulacjom dzieci przyjeżdżające do Polski zza wschodniej granicy, ale też z UE, będą uprawnione do zniżek szkolnych, np. na przejazdy transportem miejskim.

- To jakiś minimalny krok w dobrą stronę. Polskich szkół poza granicami kraju jest naprawdę niewiele. Na Białorusi są tylko dwie. Na Litwie jest ich ponad 90. ale tam prowadzona jest taka polityka władz, by konsekwentnie obniżać ich poziom. Na Ukrainie takich szkół jest zaledwie kilka, a Polaków - 140 tys. Dla porównania - ludność węgierska ma tam kilkadziesiąt swoich szkół, a nawet uniwersytet - powiedział "Naszemu Dziennikowi" dr Robert Wyszyński z UKSW poproszony o komentarz ws. projektu ustawy.

Socjolog proponuje, aby "zacząć od stworzenia szerokiego programu, który zająłby się tysiącami polskich dzieci". Pierwszym krokiem powinno być, jego zdaniem, "zbudowanie polskich szkół, przedszkoli. I uniwersytetów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA