REKLAMA

Będzie kampania społeczna zachęcająca do płacenia alimentów

  • Autor: PAP/JS
  • 13 lipca 2016 10:33
Będzie kampania społeczna zachęcająca do płacenia alimentów Start kampanii jest zaplanowany na jesień, czyli w okresie kiedy rodziny mają zwiększone wydatki związane z początkiem roku szkolnego. (fot.fotolia)

• Ministerstwo Rodziny zapowiada przeprowadzenie kampanii społecznej, która zachęcać ma do płacenia alimentów.
• Kampania będzie prowadzona z partnerami społecznymi, w tym ze Stowarzyszeniem "Dla Naszych Dzieci".

Kampania jest jednym z podstawowych postulatów Zespołu ds. Alimentów, który stworzyli rzecznicy: praw obywatelskich i praw dziecka.

W Polsce 300 tys. osób nie płaci na swoje dzieci, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że alimenciarze są usprawiedliwiani przez otoczenie, rodziny, nowych partnerów. Alimenty są traktowane jako element rozgrywki między rodzicami, a nie zobowiązania wobec dziecka.

Jak zapowiada ministerstwo, w ramach kampanii planowane jest przygotowanie m.in. cyklu materiałów informacyjnych oraz animowanego filmu, który skupi się na pokazaniu korzyści z płacenia alimentów. Planowane jest wykorzystanie różnych kanałów komunikacji - od mediów tradycyjnych po społecznościowe. W kampanii mają wziąć udział eksperci i znane osoby, które opowiedzą o dobrych praktykach płacenia alimentów na dzieci.

Ministerstwo w liście do RPO Adama Bodnara i RPD Marka Michalaka zapewnia, że przekaz kampanii będzie skupiać się na pokazaniu, że za dziecko odpowiedzialni są obydwoje rodzice. Pieniądze z alimentów pozwalają na sfinansowanie opieki zdrowotnej, edukacji oraz na rozwijanie pasji dziecka.

Start kampanii jest zaplanowany na jesień, czyli w okresie kiedy rodziny mają zwiększone wydatki związane z początkiem roku szkolnego.

Będą nowe rozwiązania

Odnosząc się do propozycji rzeczników w zakresie aktywizacji dłużników alimentacyjnych (Zespół ds. Alimentów zwrócił bowiem uwagę na problem bezrobotnych rodziców), resort informuje, że zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, jeśli człowiek nie płaci alimentów, bo nie ma pracy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta powinien go zobowiązać do zarejestrowania się w urzędzie pracy. Generalnie - zdaniem ministerstwa - w takim przypadku do dyspozycji dłużnika alimentacyjnego jest sporo narzędzi pozwalających na zdobycie nowych kompetencji i znalezienie pracy.

Ministerstwo Pracy rozważa jednak - ze względu na bardzo trudną sytuację dzieci - wprowadzenie grupy dłużników alimentacyjnych do art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym zostały określone grupy bezrobotnych, którym przysługuje pierwszeństwo w dostępnie do programów specjalnych.

We współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości analizowane są możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących skuteczniejszej egzekucji alimentów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA