REKLAMA

Będzie nowy paszport, e-dowód i banknot 500 zł. Kiedy?

  • Autor: PAP/AT
  • 08 listopada 2016 10:12
Będzie nowy paszport, e-dowód i banknot 500 zł. Kiedy? W 2017 r. będzie nowy banknot 500 zł, w 2018 r. nowe paszporty, a w 2019 e-dowody (fot.pixabay.com)

• W lutym 2017 roku do obiegu trafi banknot o nominale 500 zł.
• 1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy paszport.
• 1 stycznia 2019 roku będą edowody.

"Z początkiem 2017 roku do obiegu trafi banknot o nominale 500 zł, 1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy paszport, a rok później w rękach obywateli znajdą się edowody" - mówi Robert Malicki, członek zarządu PWPW.

Jak poinformował Robert Malicki, członek zarządu PWPW, prace nad wdrożeniem banknotu o nominale 500 zł odbywają się zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z Narodowym Bankiem Polskim.

"Na pewno banknot pojawi się w wyznaczonym terminie. Będzie posiadał takie same zmodyfikowane zabezpieczenia, jak banknoty, które są w obiegu od 2014 roku" - powiedział Robert Malicki.

Emisja banknotu z wizerunkiem Jana III Sobieskiego planowana jest na luty 2017 roku.

Jak podkreślił członek zarządu PWPW, przed firmą stoją obecnie dwa ważne zadania.

"1 stycznia 2018 roku pojawi się nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego. Dokument będzie zawierał tzw. sztywną stronę, która posłuży podniesieniu bezpieczeństwa dokumentów" - poinformował.

Tak będzie wyglądał nowy banknot 500 zł (fot.NBP)

Podkreślił, że do tej pory Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie miała informacji na temat tego, żeby komukolwiek udało się podrobić polskie dokumenty.

"Wraz z postępem technologicznym rozwija się działalność fałszerska, dlatego przyszedł czas, żeby zmienić sposób zabezpieczania polskich paszportów" - zaznaczył.

PWPW przygotowuje się również do wprowadzenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

"Gdy tylko koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, produkcja dokumentów, tak jak do tej pory zostanie powierzona PWPW" - poinformował wiceprezes firmy.

Dodał, że nie ma jeszcze szczegółów, co do porządku prac nad dowodami.

"Wszystko wskazuje na to, że 1 stycznia 2019 roku w rękach obywateli znajdą się dowody osobiste z warstwą elektroniczną, które bardzo szeroko umożliwią korzystanie z e-administracji" - powiedział Robert Malicki.

Nowy blankiet będzie zawierał warstwę elektroniczną, na wzór mikroprocesora umieszczonego w kartach płatniczych.

Dzięki stale prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym produkty PWPW charakteryzują się dużym potencjałem innowacyjności oraz możliwością ich dalszego unowocześniania.

Oferta firmy obejmuje między innymi banknoty, dokumenty identyfikacyjne, dokumenty komunikacyjne, znaczki pocztowe oraz banderole akcyzowe. PWPW jest również dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA