REKLAMA

Będzie weto unijnych przepisów ws. praw majątkowych związków partnerskich

  • Autor: PAP/em
  • 30 listopada 2015 16:57
Będzie weto unijnych przepisów ws. praw majątkowych związków partnerskich (fot. pixabay)

Polska jest nieugięta. Podtrzyma sprzeciw w sprawie projektu przepisów UE, które mają uregulować prawa majątkowe związków partnerskich, zawartych przez obywateli różnych krajów.

Według unijnych dyplomatów w czwartek na spotkaniu w Brukseli ministrowie sprawiedliwości państw UE mają podjąć próbę porozumienia w sprawie projektu rozporządzenia, który Komisja Europejska przedstawiła już w 2011 r. Jego celem było ułatwienie rozstrzygania kwestii majątkowych, jak np. podział majątku w przypadku rozpadu związku partnerskiego zawartego przez obywateli różnych krajów UE czy też śmierci jednego z partnerów. Chodzi m.in. o ustalenie, który sąd oraz prawo którego kraju jest właściwe do rozstrzygania takich spraw.

Polska i Węgry przeciw

"Przeciwne rozporządzeniu są Polska i Węgry" - powiedział PAP unijny dyplomata.

Polska od początku była bardzo sceptyczna wobec zaproponowanych przez KE przepisów. Już w 2012 r. ówczesny wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski tłumaczył w Brukseli, że powodem tego stanowiska jest to, że polska konstytucja zobowiązuje państwo do "promocji małżeństwa jako podstawowego sposobu regulowania stosunków rodzinnych".

Szwecja i Holandia za

Na przyjęcie rozporządzenia naciskają głównie kraje, gdzie zawieranie związków partnerskich jest bardzo popularne, jak Szwecja czy Holandia.

Komisja Europejska przekonywała, że rozporządzenie jest neutralne w odniesieniu do płci oraz orientacji seksualnej; "nie ma też na celu harmonizacji ani też wprowadzania zmian w treści przepisów krajowych dotyczących małżeństw lub zarejestrowanych związków partnerskich, lecz tylko wprowadzenie ułatwień w odniesieniu do kwestii majątkowych".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Egon 2015-11-30 17:09:02
    Kolejny przykład zacofania i uległości wobec kościoła i jego doktryny na temat małżeństwa. Inni idą wraz z postępem czasu a nasi swoje.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA