REKLAMA

Biblioteka Narodowe przejdzie zmiany. Ma lepiej służyć czytelnikom

  • Autor: PAP/KDS
  • 26 lutego 2018 17:28
Biblioteka Narodowe przejdzie zmiany. Ma lepiej służyć czytelnikom - Biblioteka Narodowa jest nieocenioną skarbnicą polskiego i europejskiego dorobku intelektualnego – podkreślał prezydent Andrzej Duda. (fot. prezydent.pl)

Oczekujemy, że Biblioteka Narodowa będzie się zmieniała. Będzie to unowocześniony gmach, bardziej funkcjonalny, i będzie jeszcze lepiej służył czytelnikom - powiedział w poniedziałek (26.02) wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

  • W Pałacu Krasińskich w Warszawie odbywają się uroczystości z okazji 90-lecia podpisania rozporządzenia reaktywującego Bibliotekę Narodową przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w dniu 24 lutego 1928 r.
  • W obchodach biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, a także wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
  • - Biblioteka Narodowa uosabia poprzez to, że jest instytucją bardzo wartościową i instytucją, którą Polacy kochają i kochali, w sposób bardzo symboliczny przemiany polskiej historii. Jej zalążek powstał ponad 200 lat temu - zaznacza minister kultury. 

Gliński podkreśla, Biblioteka Narodowa uosabia także tragizm polskiej historii. - 70 proc. polskich zasobów bibliotecznych zostało zniszczonych w czasie II wojny światowej. Tak jak mówił pan dyrektor, co jest też przerażające, z czterdziestu pracowników pozostało pięciu po wojnie. To wyraża to, co żeśmy wszyscy przeżyli jako naród, czyli wybicie polskich elit. A mimo to ta instytucja wspaniale funkcjonuje - powiedział minister kultury.

- Chciałem przede wszystkim podziękować za te dwieście kilkadziesiąt lat, za te dziewięćdziesiąt lat i za te ostatnie lata, bo jak się wydaje - to jest taka instytucja, która swoim istnieniem i profesjonalizmem dowodzi właśnie tego, czego wymagamy przede wszystkim od takich instytucji. Instytucje powinny nieść wartości, instytucje powinny wzmacniać to, co najważniejsze. Biblioteka Narodowa to właśnie robi - podkreślił Gliński.

Wicepremier wspomniał również o planie przebudowy Biblioteki. - Oczekujemy, że Biblioteka Narodowa będzie się zmieniała. Będzie to unowocześniony gmach, bardziej funkcjonalny, i będzie jeszcze lepiej służył czytelnikom - podsumował szef resortu kultury.

- Serdeczne podziękowania dla obecnej załogi, dla dyrekcji i dla wszystkich tych, którzy tę jedną z najważniejszych polskich instytucji nie tylko polskiej kultury, ale w ogóle instytucji polskich, która przez wieki, można powiedzieć, niosła wartości istotne dla naszej wspólnoty narodowej, dla naszej wspólnoty politycznej, chciałem podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do jej trwałości i sukcesu - zakończył.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • WoWa 2018-02-27 11:32:39
    Mam nadzieję, że zmiany nie zaczną się od zwolnienia obecnej dyrekcji jak to miało miejsce w przeważającej części instytucji publicznych. Ale może się mylę.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA