REKLAMA

Biedroń: rząd przed wyborami nie podejmuje odważnych decyzji

  • Autor: PAP
  • 18 września 2015 11:06
Biedroń: rząd przed wyborami nie podejmuje odważnych decyzji Samorządy są na to gotowe i deklarują przyjęcie uchodźców – twierdzi Biedroń. Fot. facebook.com

Dla rozwoju naszych miast potrzebni są mieszkańcy i nieważne, czy to będą czystej krwi Polacy, czy czystej krwi Syryjczycy - powiedział prezydent Słupska Robert Biedroń i zaprasza do słupskich szkół uchodźców, żeby uczniowie skonfrontowali się z osobami obcymi kulturowo.

Myślę, że świat otwiera szeroko oczy, bo świat kojarzy Polskę z Lechem Wałęsą, Solidarnością, pięknym zrywem ludzkiej solidarności, braku egoizmu, szukania tego, co nas łączy, a nie dzieli. Mam wrażenie, że my tej lekcji do końca nie odrobiliśmy, że to zagrożenie, które widzimy, jest przejaskrawione. Chciałbym przypomnieć, że Polska przyjęła 100 tysięcy Czeczenów i oni znaleźli u nas dom, schronienie bez żadnego uszczerbku dla naszego państwa. Jestem przekonany, że większość z nas ich nawet nie zauważyła - powiedział Biedroń.

Czas na odważne decyzje

Prezydent Słupska uważa, że w dyskusji o tym, czy i w jakiej formie Polska ma przyjąć u siebie uchodźców, stosowane są argumenty, które nie przystają do rzeczywistości.

Rozmawiamy o maksymalnie 10-12 tysiącach uchodźców i robimy z tego wielkie larum. Naprawdę trzeba ważyć proporcje. Te proporcje w tej panice i histerii są całkowicie zachwiane - ocenił.

Oczywiście ubolewam, że rząd przed wyborami nie podejmuje odważnych decyzji. Warto byłoby podjąć odważną decyzję, przeciąć te spekulacje, tym bardziej, że samorządy są na to gotowe i deklarują przyjęcie uchodźców - dodał.

My wiemy, że dla rozwoju naszych miast potrzebni są mieszkańcy i nieważne, czy to będą czystej krwi Polacy, czy czystej krwi Syryjczycy, czy ktokolwiek inny. Dzisiaj nasze szkoły, zakłady pracy potrzebują uczniów i pracowników. Polska potrzebuje trzech milionów osób, żeby nie dotknął nas kryzys demograficzny i żeby ktoś zarabiał na nasze przyszłe emerytury - przekonuje.

"Słupsk zaprasza"

Zdaniem Biedronia sami Polacy jako naród i społeczeństwo nie uzupełnią szybko dziury demograficznej.

Po prostu nie urodzi się tyle dzieci, żeby nadgonić te trzy miliony. I potrzebujemy tej różnorodności: my, w samorządach, to wiemy. Szkoda, że ci wyżej tego nadal nie rozumieją - nadmienił.

Słupsk zaprasza. I to poza kwestiami humanitarnymi, które są nadrzędne. Dyskusja o tej kwestii humanitarnej, że musimy przyjąć tych ludzi, jest dla mnie czymś niezrozumiałym. My ich po prostu potrzebujemy z powodów ekonomicznych - zadeklarował.

Jak wyjaśnił, w ostatnich 10 latach w słupskich szkołach ubyło 11 tysięcy dzieci, a struktura organizacyjna oświaty w mieście niewiele się zmieniła i przy znacznie mniejszej liczbie uczniów koszty utrzymania infrastruktury edukacyjnej są podobne jak dekadę temu.

Podobnie jest z zakładami pracy: przychodzą do mnie przedsiębiorcy i mówią: +chcielibyśmy zatrudnić cieśli, murarzy, inżynierów, specjalistów i niestety ich nie mamy, bo oni wszyscy wyjeżdżają albo na Zachód, albo do dużych metropolii.

Nasza gospodarka będzie się rozwijała

Jako odpowiedzialny włodarz miasta muszę stworzyć takie warunki, w których te przedsiębiorstwa będą się rozwijały, bo one zostawiają podatki i kreują miejsca pracy, podobnie jak we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech i innych krajach zachodniej Europy, a także w USA i Kanadzie czy pozostałych rozwiniętych państwach. Dzięki imigrantom nasza gospodarka będzie się rozwijała - argumentował.

To są często ludzie, którzy nie są nam w ogóle obcy kulturowo. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak często jesteśmy do siebie bardzo podobni, tylko gdzieś mamy zakodowany wizerunek terrorysty i taliba. I z tym trzeba walczyć - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA