REKLAMA

Biuletyny Informacji Publicznej do poprawy

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 07 lipca 2016 13:23
Biuletyny Informacji Publicznej do poprawy 16 czerwca weszła w życie ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (fot. pixabay)

Resort cyfryzacji przeprowadził konsultacje Programu Otwierania Danych Publicznych, który ma uzupełnić ustawę o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Przypomnijmy, 16 czerwca weszła w życie ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Resort cyfryzacji postanowił pójść krok dalej i przygotował Program Otwierania Danych Publicznych, który będzie wspierać pełniejsze wykorzystywanie potencjału danych publicznych. Program został poddany konsultacjom, a MC właśnie przedstawiło ich wyniki.

Zdaniem opiniujących Program, rolą Ministerstwa Cyfryzacji powinno być wspieranie i rozwój systemu dostępu do informacji również za pośrednictwem stron BIP, gdyż nie istnieją żadne inne, formalne metody egzekwowania prowadzenia stron BIP i publikowania w nich aktualnych informacji.

Zobacz też: Będą dwie stawki podatku od handlu detalicznego

Im więcej podmiotów będzie prowadziło strony BIP zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz aktami wykonawczymi do niej, tym łatwiej będzie realizować politykę otwierania danych za pośrednictwem Centralnego Repozytorium.

Zwrócono uwagę na dwa podstawowe problemy. Mianowicie, póki co brakuje informacji o dostępnych zasobach jakie mają zostać udostępnione. Problemem pozostaje również ograniczony dostęp do informacji zawartych w Biuletynie Zamówień Publicznych.

- Warto skoncentrować się na poprawie tego systemu, aby zwiększyć przejrzystość zawartych w nim danych publikując je w popularnym Open Contracting Standard – pisze MC.

Zdaniem opiniujących niewykorzystanym instrumentem wspierającym realizację celu Programu pozostaje Scentralizowany System Dostępu do Informacji Publicznej (według różnych szacunków kilkadziesiąt podmiotów zobowiązanych do prowadzenia Biuletynów Informacji Publicznej nie posiada lub nie aktualizuje stron tych publikatorów).

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA