REKLAMA

Błaszczak: 13 grudnia uda się zapewnić bezpieczeństwo

  • Autor: GP
  • 12 grudnia 2016 08:59
Błaszczak: 13 grudnia uda się zapewnić bezpieczeństwo Jeszcze w poniedziałek (12 grudnia) Mariusz Błaszczak chce spotkać się z odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Opozycja chce obchodzić 13 grudnia, i politycy czują napięcie przed dniem tragicznej rocznicy. (fot.:twitter.com/MSWiA_GOV_PL)

• Mariusz Błaszczak zapewnia o gotowości służb do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim, którzy 13 grudnia chcą upamiętnić stan wojenny.
• Apele opozycji do "wypowiedzenie posłuszeństwa władzy” szef MSWiA nazwał nakręcaniem spirali nienawiści. - To wymaga tępienia - powiedział.
• PO chce obchodzić 13 grudnia osobno. Partia uważa, że PiS zawłaszczył obchody 13 grudnia przez wiele poprzednich lat.

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych zapewniał w poniedziałek (12 grudnia), że siły porządkowe kraju są gotowe na dzień 13 grudnia. Podobnie, jak w latach ubiegłych, we wtorek (13 grudnia) odbędą się w Polsce różne spotkania i obchody upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego.

Ponieważ część opozycji chce nadać niektórym z organizowanych spotkań charakter polityczny, Błaszczak zapewnia, że i na tę ewentualność policja jest gotowa.

Czytaj: Szef MSWiA w ostrych słowach o kontrmanifestacji 10 grudnia

- Będą odpowiednie siły i środki, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy będą manifestowali 13 grudnia - mówił polityk w TVP Info. Podkreślił, że jeszcze 12 grudnia spotka się z odpowiedzialnymi za tę kwestię w ramach podległych mu służb.

Opozycja nakręca spiralę nienawiści?

Najbardziej zbulwersowała pytanego polityka kwestia opozycyjnego apelu do sił porządkowych. Przypomnijmy, że w tygodniu poprzedzającym 13 grudnia, lider KOD napisał list, skierowany także do policjantów. Padły w nim słowa, o możliwym obywatelskim nieposłuszeństwie, gdyby władza użyła policji do pacyfikacji demonstrantów.

Pałac Prezydencki stał się miejscem spotkań modlitewnych po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, źródło: wikipedia.org/CC

- Zwrócę się do wojewodów, by zapytali jak prezydenci miast rozumieją „wypowiedzenie posłuszeństwa władzy” - powiedział Błaszczak. Skrytykował taki ton działania i towarzyszące mu wypowiedzi. - Tak nienakręcającą nastroje, że doprowadzą do tragedii. To jest budowanie spirali nienawiści, którą się posługuje opozycja. To wymaga tępienia - powiedział polityk.

Błaszczak chce, by upamiętnienie 13 grudnia przebiegło spokojnie.

Opozycja chce alternatywnie upamiętniać tragiczny dzień

Grzegorz Schetyna (PO) w pierwszej połowie grudnia zapowiedział, że nie jest intencją opozycji by doprowadzić do napięć między stroną rządową i opozycyjną. Przeciwnie on i jego partia chcą obchodzić 13 grudnia w ciszy i zadumie.

Ma jednak dwa słowa do powiedzenia o tym, jak od lat obchodzone są te tragiczne wydarzenia.

- To dzień pamięci i lekcja historii - podkreślał Schetyna, który sam przeżył 13 grudnia i stan wojenny jako młody człowiek. Działał w Solidarności Walczącej. - (Ta rocznica) nie powinna być zawłaszczana przez PiS.

Czytaj: Szczegółowe obchody 13 grudnia organizowane przez PO

Zdaniem Schetyny przez wiele lat rządów PO-PSL, PiS obchodziło 13 grudnia z nienawiścią. - Robili to co roku i robili to przeciwko rządom PO i PSL - podkreślił pytany polityk. Schetyna oponował, jakoby obchody, w jakich chce brać udział, miały mieć charakter polityczny, czy wiecowy. - Może warto z zadumą i z szacunkiem być przed miejscami pamięci 13 grudnia - konkludował Schetyna.

Stan wojenny

13 grudnia 1981 roku siły porządkowe i wojsko PRL wyprowadziły na ulice ciężki sprzęt. Z rozkazu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) wprowadzono w kraju stan wyjątkowy (nazywany wojennym), który ograniczył możliwość wyrażania opinii i poglądów, wiązał się z zamknięciem granic kraju, restrykcjami społecznymi i ekonomicznymi.

Główne represje władzy zostały wymierzone w siły demokratycznej opozycji w postaci NZSS "Solidarność". Członkowie tej organizacji byli internowani i prześladowani, a sam związek zdelegalizowano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA