REKLAMA

Błaszczak: Edukacja młodego pokolenia istotna, by zwiększać bezpieczeństwo

  • Autor: PAP/JS
  • 21 marca 2016 15:29
Błaszczak: Edukacja młodego pokolenia istotna, by zwiększać bezpieczeństwo Minister spotkał się z Dziecięcą oraz Młodzieżową Drużyną Pożarniczą w Urzędzie Gminy Wieliszew (woj. mazowieckie) (fot. twitter/MSWiA)

• Edukacja młodego pokolenia jest istotna, aby zwiększać bezpieczeństwo - mówił szef MSWiA Mariusz Błaszczak, inaugurując Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka".
• Minister spotkał się z Dziecięcą oraz Młodzieżową Drużyną Pożarniczą w Urzędzie Gminy Wieliszew (woj. mazowieckie).
• Dzieci, wśród których najmłodsze ma cztery lata, dostały kaski rowerowe.
• Młodzi strażacy uczestniczyli w pokazie udzielania pomocy medycznej.

Jak podkreślił szef MSWiA, program służy temu, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim tym, którzy będą korzystać z wiosny, bawić się, jeździć na rowerze czy rolkach. Powiedział, że inauguruje ten program w ten sposób, by podkreślić rolę straży pożarnej.

Wręczając dzieciom kaski, szef MSWiA podkreślał, że na rowerach, rolkach jeździ się w kaskach. Zwracał uwagę, że ważne są też odblaski, "dzięki którym jesteśmy lepiej widoczni na drogach".

"Jest mi niezwykle miło, że w tak licznym gronie młodych strażaków mogę zainaugurować program noszący imię św. p. Władysława Stasiaka" - powiedział Błaszczak.

Minister dostał od małych strażaków strażacki hełm i strażacką maskotkę.

Iwona Składanek z OSP w Kałuszynie zaznaczyła, że ważne jest to, by już najmłodsze dzieci poznawały zasady udzielania pierwszej pomocy i "przełamywały strach przed pomaganiem innym".

Dodała, że dzieci chętnie biorą udział w takich zajęciach. "Wychodzi im to naprawdę dobrze; sami byliśmy zaskoczeni, jak szybko wszystko zapamiętują. To daje szansę na to, że w przyszłości będą dobrymi strażakami" - oceniła. "Z każdej zbiórki na każdą zbiórkę widać postępy" - wskazała.

Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka" to kontynuacja zainaugurowanego w marcu 2007 r. programu "Razem Bezpieczniej" na lata 2007-2015. Jego patronem jest Władysław Stasiak - ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. To właśnie w czasie, gdy Stasiak był ministrem MSWiA, przygotowano i rozpoczęto realizację programu "Razem Bezpieczniej".

Zobacz też: Waszczykowski rusza na Białoruś. Domyślamy się po co

W ramach programu przewidziano: zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy służb, instytucji i organizacji działających w zakresie bezpieczeństwa publicznego; realizowanie przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, z uwzględnieniem przeciwdziałania patologiom społecznym oraz poprawy infrastruktury bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz promowanie efektywnych metod i środków zabezpieczenia mienia.

Ważnym celem programu ma być też przeciwdziałanie patologiom społecznych oraz "ochrona dzieci i młodzieży przed przejawami tego zjawiska". W jego ramach mają być realizowane "zadania mające wpływ na bezpieczeństwo i kształtowanie odpowiednich postaw dzieci, w tym rewitalizacja miejsc i obiektów np. infrastruktury publicznej. Mają być angażowane społeczności lokalne do działań zapewniających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży; autorzy przewidują również działania profilaktyczne w zakresie przemocy, alkoholu, narkotyków, substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy.

Inicjatywa zakłada upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży profilaktyki rówieśniczej i wolontariatu na rzecz bezpieczeństwa, promocję zdrowia, organizowanie zajęć pozaszkolnych, sportowych, plenerowych, które mogą pomagać w zagospodarowaniu wolnego czasu dzieci i młodzieży oraz w przeciwdziałaniu przemocy lub agresji wśród nich.

Autorzy programu zakładają też edukowanie w zakresie zagrożeń wynikających z cyberprzestępczości. W ustawie budżetowej na 2016 r. zaplanowano rezerwę celową w wysokości 3 mln zł na finansowanie zadań programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA