REKLAMA

Błaszczak: interwencja straży granicznej UE nie powinna być narzucana

  • Autor: bad/PAP
  • 25 stycznia 2016 18:36
Błaszczak: interwencja straży granicznej UE nie powinna być narzucana Wbrew woli państwa członkowskiego straż nie może się pojawić na jego terenie. (fot.msw.gov.pl/Łukasz Kobus/KobusArt)

Większość państw UE uważa, że planowana europejska straż graniczna i przybrzeżna nie powinna interweniować na problematycznym odcinku granicy unijnej bez zgody państwa przyjmującego - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Plany powołania europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej były jednym z tematów poniedziałkowego spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Amsterdamie.

Czytaj też: Nie będzie przywrócenia kontroli na wewnętrznych granicach UE

"Bardzo się cieszę z tego, że pogląd rządu polskiego mówiący o tym, iż (...) wbrew woli państwa członkowskiego straż (przybrzeżna UE) nie może się pojawić na jego terenie, zwycięża. Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że większość podzielała stanowisko polskie, że oczywiście trzeba pomagać (...), ale wyłącznie wtedy, gdy państwo-gospodarz sobie tego życzy, a nie w sytuacji, w której tego życzenia nie ma" - powiedział Błaszczak dziennikarzom.

Grudniowa propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że w sytuacjach zagrożenia dla funkcjonowania strefy Schengen straż mogłaby być rozmieszczana nawet bez zgody państwa przyjmującego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA