REKLAMA

Błaszczak: Kontakt z dzielnicowymi będzie łatwiejszy

  • Autor: PAP/JS
  • 15 września 2016 18:50
Błaszczak: Kontakt z dzielnicowymi będzie łatwiejszy Szef resortu odznaczył dziesięciu dzielnicowych (fot. MSWiA/twitter)

• Prezentacja nowej wersji aplikacji "Moja Komenda", ułatwiającej odszukanie kontaktu do dzielnicowego i zlokalizowanie najbliższego komisariatu zaprezentowano w MSWiA.
 • Szef resortu odznaczył także dziesięciu dzielnicowych.

Przyznanie nagród odbyło się w ramach prowadzonego przez MSWiA programu "Dzielnicowy bliżej nas". - Moim zadaniem jako ministra MSWiA jest doprowadzenie do tego, żeby dzielnicowy rzeczywiście był policjantem pierwszego kontaktu. Żeby problemy, które można rozstrzygnąć na tym poziomie, były rozwiązywane. Profilaktyka zawsze jest lepsza od naprawiania skutków - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Funkcjonariusze nagrodzeni zostali za wzorową postawę podczas wymagających akcji policyjnych: prowadzenie poszukiwań osoby starszej w lesie po zmroku i udzielenie jej pierwszej pomocy, zapobieżenie próbom samobójczym, czy zatrzymanie i obezwładnienie poszukiwanego poza godzinami służby.

Czytaj też: Państwo zwróci pieniądze za Amber Gold?

- Nagrodzeni dzielnicowi wyróżniają się postawą - również po godzinach pracy, kiedy słyszą, widzą, że dzieje się coś złego, że potrzebna jest ich interwencja. To jest właśnie etos służby, który staramy się przywrócić i umocnić w polskiej policji"- wyjaśnił minister.

O swojej pracy jako dzielnicowej mówiła star. asp. Justyna Wilamowska z Komendy Stołecznej Policji: - Zawsze staram się być blisko ludzi, być otwarta na ich potrzeby i problemy. Wiem, że tego mieszkańcy ode mnie oczekują.

Łatwiejszy kontakt z dzielnicowymi

Podczas uroczystości zastępca komendanta głównego policji nadisp. Andrzej Szymczyk zaprezentował nową wersję aplikacji "Moja Komenda". Aplikacja powstała w 2014 roku i dotąd pozwalała jedynie lokalizować komendy i komisariaty policji. Zaktualizowana wersja aplikacji poszerzona została o możliwość odszukiwania danych kontaktowych do swojego dzielnicowego.

- Aplikacja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Użytkownicy mówią, że jest czytelna, intuicyjna i prosta w obsłudze. Młodzi ludzie natomiast zwrócili uwagę, że może być przydatna także poza miejscem zamieszkania - mówiła Wilamowska.

- W ramach programów, które realizujemy, program "Dzielnicowy bliżej nas" jest kluczowy. Oprócz tego odtwarzamy posterunki zlikwidowane przez poprzednią koalicję rządzącą, funkcjonuje już mapa zagrożeń bezpieczeństwa jako możliwość ciągłych konsultacji społecznych. Działania te mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju - mówił o efektach projektu minister Błaszczak.

Celem programu "Dzielnicowy bliżej nas" jest zwiększenie liczby dzielnicowych, wzmocnienie ich roli oraz bliższy kontakt z mieszkańcami. Funkcjonariusze ci mają być też lepiej rozpoznawalni, a ranga stanowiska ma zostać podniesiona. Resort chce, by dzielnicowi stanowili około 10 proc. wszystkich policjantów. Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładzie również nacisk na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami - komunikatywność, nawiązywanie relacji i odporność na stres.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Maras 2016-09-16 14:47:24
    W Bydgoszczy dzielnicowi robią wszystko tylko nie to co powinni. Konwoje doprowadzenia i przede wszystkim patrolówka. Co z tego, że nowa ustawa, nowy plan i aplikacja jak na komisariatach komendanci mają gdzieś ustawy i przepisy? Liczą się tylko tabelki...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA