REKLAMA

Błaszczak o NATO. Możemy spokojnie patrzeć w przyszłość

  • Autor: PAP/KDS
  • 12 marca 2018 14:31
Błaszczak o NATO. Możemy spokojnie patrzeć w przyszłość - To dobre lata dla Polski, dla bezpieczeństwa naszego kraju, szczególnie ten ostatni okres - mówi Błaszczak. (fot.Twitter/ MSWiA)

Gdyby nie NATO, sytuacja byłaby trudniejsza. Dzięki sojuszowi możemy spokojnie patrzeć w przyszłość - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

  • - Możemy spokojnie patrzeć w przyszłość, dlatego, że pakt północnoatlantycki jest sojuszem wzajemnym, który gwarantuje bezpieczeństwo - powiedział minister w poniedziałek (12.03) w TVP Info.
  • Poinformował, że we wtorek udaje się na spotkanie ministrów obrony 9 państw wschodniej flanki NATO.
  • - Będziemy rozmawiać o zasadach naszej współpracy, budowie systemu bezpieczeństwa związanego z naszą częścią Europy - zapowiedział Błaszczak.

- To dobre lata dla Polski, dla bezpieczeństwa naszego kraju, szczególnie ten ostatni okres - tak podsumował 19 lat członkostwa Polski w sojuszu, wskazując na szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. i wzmocnienie wschodniej flanki przez wysłanie sojuszniczych wojsk m. in. do Polski.

Zapewnił, że Polska oprócz tego, że jest biorcą bezpieczeństwa poprzez obecność wojsk amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich czy chorwackich w Polsce, jest też dawcą tego bezpieczeństwa. Przypomniał o wysłaniu polskich żołnierzy do wielonarodowych batalionów stacjonujących w Rumunii i na Łotwie.

Zwrócił też uwagę na wzmocnienie pozycji Polski w NATO dzięki zwiększaniu nakładów na obronność i aktywności na arenie międzynarodowej. Przypomniał swoje spotkania z sekretarzem obrony USA, doradcą amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa, sekretarzem generalnym NATO i naczelnym dowódcą sojuszniczych sił w Europie.

Czytaj więcej: Polski rząd zadowolony z proponowanych zmian w dowodzeniu NATO

- Jutro wybieram się do Bukaresztu na spotkanie dziewięciu ministrów obrony wschodniej flanki NATO. Będziemy rozmawiać o zasadach naszej współpracy, budowie systemu bezpieczeństwa związanego z naszą częścią Europy - zapowiedział.

Podkreślił znaczenie misji zagranicznych, dziękując żołnierzom, którzy budują bezpieczeństwo Polski z dala od naszych granic.

- Obecność wojsk NATO, a szczególnie amerykańskich jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tylko armia Stanów Zjednoczonych daje gwarancję odparcia wroga, gwarancję bezpieczeństwa - ocenił Błaszczak.

- Nie czekamy z założonymi rękami, aż ktoś nas obroni. Musimy być aktywni, dbając o nasze bezpieczeństwo - powiedział, zwracając uwagę na znaczenie modernizacji technicznej i zwiększenia liczebności sił zbrojnych. - Niestety przez lata rządów poprzedniej koalicji wojsko było zmniejszane - dodał.

Czytaj więcej: PO podsumowała dwa lata rządów Antoniego Macierewicza w MON

Za korzystne uznał rekomendacje Rady Północnoatlantyckiej niejako powrotu NATO do charakteru obronnego, wojskowego. - Przez lata próbowano przekształcać NATO w sojusz polityczny. To jest sojusz militarno-polityczny i taka powinna być kolejność, to jest gwarancja bezpieczeństwa dla Polski, dla całej wspólnoty wolnego świata - powiedział.

Według Błaszczaka, gdyby nie członkostwo Polski w NATO, sytuacja byłaby dużo trudniejsza. Przypomniał, przystąpienie do sojuszu jako cel rządu Jana Olszewskiego, wysunięty przez prezydenta Lecha Wałęsę pomysł NATO-bis, a także propozycje pozostawienia spółek postsowieckich w dawnych bazach wojsk ZSRR. - To by oznaczało bardzo konkretne groźby utrzymania się systemu postkomunistycznego w Polsce - ocenił.

12 marca 1999 w Independence w stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. Obecnie do sojuszu należy 29 państw członkowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA