REKLAMA

Błaszczak: Stawiam na tej samej płaszczyźnie KOD i ONR

 • Autor: GP
 • 07 września 2016 09:23

• Mariusz Błaszczak jest zdania, że problem z ONR wywołał KOD.
• Minister precyzował w wywiadzie radiowym, że obie organizacje to skrajności, które traktuje tak samo.
• Błaszczak wygłosił też krytyczne zdanie wobec działań Rzecznika Praw Obywatelskich . W jego ocenie Adam Bodnar uprawia politykę.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak komentował w środę (7 września) narastający konflikt miedzy Obozem Narodowo-Radykalnym (ONR) a Komitetem Obrony Demokrracji (KOD). Polityk pytany o ten temat w Radiu ZET stwierdził:

- To problem stworzony przez KOD. ONR to jakiś margines marginesów - mówił Błaszczak. - Obie te organizacje to dwie skrajności. W Gdańsku doszło więc do starcia dwóch skrajności, KOD-u i ONR-u. Stawiam je tej samej płaszczyźnie. Dla mnie to, co robią państwo z KOD-u, to, co zrobiono w Gdańsku, było prowokacją polityczną.

Mariusz Błaszczak nawiązał w swojej wypowiedzi do sytuacji u ubiegłej niedzieli (28 sierpnia), gdy działacze KOD (w tym lider organizacji Mateusz Kijowski) wzięli udział w zatargu w czasie pogrzebu "Inki" i "Zagończyka", polskich bohaterów zamordowanych w okresie PRL.

W Gdańsku doszło do wyzwisk i prawdopodobnie przepychanki między działaczami ONR, którzy byli przed kościołem, w którym miała miejsce państwowa uroczystość a działaczami KOD.

Działanie ONR popchało Platformę Obywatelską do złożenia wniosku do resortu sprawiedliwości. Politycy PO we wtorek (6 września) domagali się zdelegalizowania stowarzyszenia ONR, które w ich ocenie hołduje ksenofobii i rasizmowi.

- Dzisiaj składamy wniosek do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego o delegalizację ONR - zaczynał wystąpienie pod resortem sprawiedliwości poseł Cezary Tomczyk (PO). W ocenie posła, ONR pozwala sobie na zbyt wiele wobec innych podmiotów życia publicznego. - Liczymy, że państwo po prostu zadziała wobec narastającej ksenofobii i rasizmu.

W myśl argumentacji PO, wina ONR jest niezaprzeczalna i konieczne są działania prawne, a nawet sądowe. - Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro ma szerokie kompetencje, mamy nadzieję, że przekaże sprawę do stosownego sądu.

Agnieszka Pomaska (PO) po słowach Tomczyka uzasadniała, co w ocenie KOD i PO działo się w Gdańsku. Mówiła o atakach na działaczy, a także wyzwiskach pod adresem Lecha Wałęsy, który także był na wspomnianym wyżej pogrzebie.

Błaszczak zarzuca RPO ideologiczne zaangażowanie

W tej samej rozmowie polityk PiS wyraził krytyczne zdanie o osobie Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich. Bodnar w poniedziałek (5 września) przedstawiał Sejmowi swoje sprawozdanie z działalności za 2015 rok.

Błaszczak nie jest zadowolony z tego, jak funkcjonuje powołany rok temu, w ubiegłej kadencji RPO.

- RPO jest politykiem, de facto zaangażowanym w pewną ideologię - mówił Błaszczak. Po czym stwierdził, że działaniami Rzecznik atakuje rząd i większość. RPO wystosował do rządu informację, że niepokoi go wzrost napięć na tle rasowym i religijnym, a także wzrost ataków na tle ksenofobicznym w naszym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • jjerrys 2016-09-12 22:27:47
  "Stawiam na jednej płaszczyźnie KOD i ORN" W mojej opinji,to jest błąd,p.ministrze Błaszczak,duzy błąd
 • EuPi 2016-09-07 16:37:06
  A ja stawiam na tej samej płaszczyźnie Napoleona z Zakładu Psychiatrycznego z Błaszczakiem!
 • Stach Ostróżka 2016-09-07 12:31:02
  Z obserwacji życia publicznego w Polsce można odnieść wrażenie, że część potomków gości, których Polska uratowała przed prześladowaniami w krajach zachodnich, tak się już zadomowiła, iż chętnie uznałaby tubylców za element niepożądany, któremu chciałaby ustalać ramy bytowania, w tym prawo do organizowania się i wyrażania swych myśli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA