REKLAMA

Błaszczak: Stawiam na tej samej płaszczyźnie KOD i ONR

 • Autor: GP
 • 07 września 2016 09:23

• Mariusz Błaszczak jest zdania, że problem z ONR wywołał KOD.
• Minister precyzował w wywiadzie radiowym, że obie organizacje to skrajności, które traktuje tak samo.
• Błaszczak wygłosił też krytyczne zdanie wobec działań Rzecznika Praw Obywatelskich . W jego ocenie Adam Bodnar uprawia politykę.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak komentował w środę (7 września) narastający konflikt miedzy Obozem Narodowo-Radykalnym (ONR) a Komitetem Obrony Demokrracji (KOD). Polityk pytany o ten temat w Radiu ZET stwierdził:

- To problem stworzony przez KOD. ONR to jakiś margines marginesów - mówił Błaszczak. - Obie te organizacje to dwie skrajności. W Gdańsku doszło więc do starcia dwóch skrajności, KOD-u i ONR-u. Stawiam je tej samej płaszczyźnie. Dla mnie to, co robią państwo z KOD-u, to, co zrobiono w Gdańsku, było prowokacją polityczną.

Mariusz Błaszczak nawiązał w swojej wypowiedzi do sytuacji u ubiegłej niedzieli (28 sierpnia), gdy działacze KOD (w tym lider organizacji Mateusz Kijowski) wzięli udział w zatargu w czasie pogrzebu "Inki" i "Zagończyka", polskich bohaterów zamordowanych w okresie PRL.

W Gdańsku doszło do wyzwisk i prawdopodobnie przepychanki między działaczami ONR, którzy byli przed kościołem, w którym miała miejsce państwowa uroczystość a działaczami KOD.

Działanie ONR popchało Platformę Obywatelską do złożenia wniosku do resortu sprawiedliwości. Politycy PO we wtorek (6 września) domagali się zdelegalizowania stowarzyszenia ONR, które w ich ocenie hołduje ksenofobii i rasizmowi.

- Dzisiaj składamy wniosek do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego o delegalizację ONR - zaczynał wystąpienie pod resortem sprawiedliwości poseł Cezary Tomczyk (PO). W ocenie posła, ONR pozwala sobie na zbyt wiele wobec innych podmiotów życia publicznego. - Liczymy, że państwo po prostu zadziała wobec narastającej ksenofobii i rasizmu.

W myśl argumentacji PO, wina ONR jest niezaprzeczalna i konieczne są działania prawne, a nawet sądowe. - Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro ma szerokie kompetencje, mamy nadzieję, że przekaże sprawę do stosownego sądu.

Agnieszka Pomaska (PO) po słowach Tomczyka uzasadniała, co w ocenie KOD i PO działo się w Gdańsku. Mówiła o atakach na działaczy, a także wyzwiskach pod adresem Lecha Wałęsy, który także był na wspomnianym wyżej pogrzebie.

Błaszczak zarzuca RPO ideologiczne zaangażowanie

W tej samej rozmowie polityk PiS wyraził krytyczne zdanie o osobie Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich. Bodnar w poniedziałek (5 września) przedstawiał Sejmowi swoje sprawozdanie z działalności za 2015 rok.

Błaszczak nie jest zadowolony z tego, jak funkcjonuje powołany rok temu, w ubiegłej kadencji RPO.

- RPO jest politykiem, de facto zaangażowanym w pewną ideologię - mówił Błaszczak. Po czym stwierdził, że działaniami Rzecznik atakuje rząd i większość. RPO wystosował do rządu informację, że niepokoi go wzrost napięć na tle rasowym i religijnym, a także wzrost ataków na tle ksenofobicznym w naszym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (3 komentarzy)

 • jjerrys 2016-09-12 22:27:47
  "Stawiam na jednej płaszczyźnie KOD i ORN" W mojej opinji,to jest błąd,p.ministrze Błaszczak,duzy błąd
 • EuPi 2016-09-07 16:37:06
  A ja stawiam na tej samej płaszczyźnie Napoleona z Zakładu Psychiatrycznego z Błaszczakiem!
 • Stach Ostróżka 2016-09-07 12:31:02
  Z obserwacji życia publicznego w Polsce można odnieść wrażenie, że część potomków gości, których Polska uratowała przed prześladowaniami w krajach zachodnich, tak się już zadomowiła, iż chętnie uznałaby tubylców za element niepożądany, któremu chciałaby ustalać ramy bytowania, w tym prawo do organizowania się i wyrażania swych myśli.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA